Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

V Česku budou pomáhat bojovat s ohněm dva letouny ze Švédska. Italské se vrací domů

29. 07. 2022

zdroj fota: FB Hasičský záchranný sbor

Ústecký kraj – Podle hasičského sboru Ústeckého kraje se daří požár v Českém Švýcarsku držet pod kontrolou na ploše pět krát dva kilometry. Od pátku budou hasiči bojovat s ohněm bez letounů Canadair, které se vrací do Itálie. Místo nich by měly do ČR přiletět dva letouny ze Švédska.

Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům ve Hřensku řekl, že dnes upřesní, o jaký typ letadel půjde.  Podle jeho vyjádření záchranáři doufají, že letadla budou mít nádrže zhruba o podobném objemu, jako měly italské speciály, tedy 6000 litrů. O tom, zda budou letadla ze Švédska opět čerpat vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem, také podle Marvana ještě není rozhodnuto.

Ve čtvrtek se do hašení zapojila i dvě letadla z Itálie Canadair, která shazovala vodu do Hlubokého dolu. Každou hodinu tam podle hasičů dokázala dopravit 48 000 litrů vody. Kromě italských leteckých speciálů pomáhají hasičům se zvládáním požáru v těžko přístupném terénu vrtulníky s vaky na vodu, uvedla ČTK.

„Večer a v noci hasiči vytvářeli hadicové dopravní vedení k Pravčické bráně, aby mohla být tato lokalita bráněna i ze země,“ uvedli hasiči s tím, že chtějí mít lokalitu u Pravčické brány lépe pod kontrolou, protože tam stále hrozí vznik nových ohnisek.

V Národním parku České Švýcarsko hoří od neděle, požár zasáhl plochu pět krát dva kilometry. Z ohrožených vesnic už muselo odejít kolem 500 lidí.

Autor: redakce