Dnes

  • Pondělí 26. července 2021
  • Svátek má Anna

Ústí si jde vlastní cestou. V jiných městech látají díry v rozpočtu povolením hazardu

07. 06. 2021

Zdroj fota: ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Tonoucí se stébla chytá, peníze pro městské a obecní rozpočty nerostou na stromech. Stav ekonomiky umocněný dopady koronakrize nutí některé správní celky přehodnotit svůj postoj k hazardním hrám. Podle statistik z Ministerstva financí se počet měst a obcí, které na svém území zakazují provoz výherních automatů, snížil čtyřnásobně. Aktuálně jich systém eviduje 109.

Přitom je v obecné známosti, že hráči hazardních her jsou schopni prohrát vysoké částky a dostat se do dluhové pasti. Podle náměstka primátora Tomáše Vlacha jsou problematické především periferní oblasti města. „Věřím, že novou vyhláškou dojde ke snížení dostupnosti hazardu. A že zaniknou herny v centru města i lokalitách, kde nás nejvíce trápí. To jsou například Neštěmice nebo Předlice, kde herny cílí mimo jiné na občany, kteří zde prohrávají sociální dávky,“ řekl pro Idnes.cz.

Právě v těchto lokalitách roste sociální napětí a rizikové chování místních obyvatel. Efekt plošného zákazu bude dobíhat s určitým časovým zpožděním, někteří provozovatelé mají povolení v délce trvání dvou až tří let. Poté bude následovat fáze, kdy budou povoleny podniky jako kasina, která podléhají kontrole a regulaci. Vedení města si od toho slibuje, že se sníží dostupnost hazardu.

Jak naplnit rozpočet?

Podle opozice se je nutné připravit na výpadek příjmů, který bude zákonitě následovat. A to nejen v Ústí nad Labem. Podobné dilema řeší i v Chomutově. Vedení města mělo v plánu snížit stomilionový schodek v rozpočtu příjmem z kasin. „Nepřáli bychom si to v sídlištích a v hustě obydlených částech města,“ řekl pro Českou televizi v listopadu loňského roku primátor Chomutova Marek Hrabáč.

Netrvalo to ani dva týdny a směr uvažování se změnil o sto osmdesát stupňů. Zastupitelstvo se shodlo, že kasina prostor nedostanou a hned je zakázalo. Situaci okomentoval chomutovský zastupitel Jan Zahrádka. „Koalice, která si prosadila znovuzavedení hazardu do města, zjistila, že tímto politické body nezíská. Uvědomila si, že se blíží volby.“

ČTĚTE TAKÉ
Vau! Nová podoba cukrovaru v Ústí je na světě. Energetické vychytávky a ochrana proti povodni v ceně

Co na to odborníci?

Růst nových kasin a heren mimo území měst připraví tyto obce a města o daňové příjmy, ale zároveň neomezí sociálně patologické jevy. Na tom se shodli řečníci v diskuzi pořádané Centrem ekonomických a tržních analýz (CETA). Mezi diskutujícími byli zástupci herního průmyslu, pražského magistrátu i odborné adiktologické veřejnosti. Za hlavní možný problém spatřují v masivním přesunu hráčů do hůře regulovatelného online prostředí.

Autor: Jiří Šlaj