Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Ústí se zapojí do mezinárodní akce Stolpersteine. Uctí tím památku ústeckých deportovaných Židů

09. 06. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústí n. L. – Upomínka na hrozivé osudy Židů za druhé světové války bude k vidění v ulici Revoluční v Ústí nad Labem. Konkrétně se jedná o osm kamenů, které budou instalovány na podzim letošního roku a budou součástí projektu, který odstartoval v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. V Ústeckém kraji se něčím podobným mohou pochlubit například Teplice.

Stoplersteine mají svou tradici v díle německého umělce Guntera Demniga. Jeho prvně položený kámen byl před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Ve své snaze upozornit na minulost a poučit se z ní, je pokládá dodnes po celé Evropě. Má své zastánce i odpůrce, kteří upozorňují na nebezpečí vzhledem ke kluzkému povrchu. Dalšími argumenty jsou protesty židovské komunity. V Krefeldu došlo k situaci, kdy se městská správa shodla s místní židovskou komunitou a jako hlavní protiargument uvedla, že  kameny se nacházejí na normálním chodníku a byly by tedy pošlapávány chodci.

Nepoložení v Polsku

Demnigova myšlenka našla pozitivní ohlas i v jiných státech. V Rakousku se nacházejí stolpersteine například v Braunau am Inn, kde se narodil Adolf Hitler. Další kameny se nacházejí v Itálii a v Nizozemí.  V září 2006 plánované položení několika kamenů v Polsku se neuskutečnilo, protože původně vydané povolení bylo staženo zpět.

Nacistické vyhlazovací tábory

Jedná se o kameny, o které je třeba klopýtnout, či přesněji řečeno zavadit pohledem. Právě při pohledu na kámen si má člověk uvědomit, co se dělo za nepravosti během druhé světové války. Stěžejním tématem je deportace Židů do koncentračních táborů a jejich systematické vyhlazování. Kameny budou v Ústí nad Labem umístěny v Revoluční ulici před domem č. 206, 207 a 551. Připomínat budou osudy ústeckých Židů deportovaných za druhé světové války. Město na jejich pořízení vyhradilo 30 000 korun.

ČTĚTE TAKÉ
Největší očkovací centrum v kraji už je připravené. Zvládne kapacitu tisíc vakcín denně

Česká stopa

Od roku 2008 se Stolpersteine nacházejí i v chodnících ve městech v České republice. Ústí se tak připojí k ostatním městům napříč Českou republikou. V roce 2011 byly tyto k vidění například v Brně (umístěny roku 2010 a 2011), Kolíně, Neratovicích, Ostravě, Třeboni, Olomouci, Kroměříži, Krnově či severočeských Teplicích.

Autor: Jiří Šlaj