Dnes

  • Pondělí 26. července 2021
  • Svátek má Anna

Ústí může jít příkladem. Nové využití objektu bývalého cukrovaru má šanci na realizaci

14. 12. 2020

Zdroj fota: koláž autora

Ústí n. L. – Šance, kterou může Ústí nad Labem chytit za pačesy. Jednou z možností, jak oživit kulturní a společenský život v krajské metropoli, je oprava starých továrních objektů. Záměr radnic na rekonstrukci brownfieldů podpořilo Ministerstvo financí penězi ze Státního fondu podpory investic (SFPI). Díky industriální historii města spadá Ústí do podporovanější kategorie, získat prostředky by město mohlo na odkup a přeměnu budovy bývalého cukrovaru. Dostane návrh šanci na realizaci?

Projekt už leží na stole. Ústecký umělec Richard Loskot představil svou vizi, jak by mohla celá oblast rozkvést. „Musíme si uvědomit, že i v našem městě mizí objekty spjaté s naší průmyslovou historií,“ upozornil autor návrhu přeměny levého břehu Labe. Místo nové funkce čeká na budovy demolice. V poslední době zmizela bývalá sklárna, chátrá areál Tonasa v Neštěmicích.

A to není podle Richarda Loskuta správná cesta. „Bourá se i v Chemičce. V jiných městech už pochopili, že je potřeba i budovy sto let staré chránit a udělat z nich galerie nebo místa vyhledávaná turisty pro jejich jedinečnost,“ nabízí možnosti využití budov. Jako příklad by Ústí mohla posloužit Ostrava, kde se mezi těžebními věžemi pravidelně koná mezinárodní festival Colours.

Návrh na přeměnu cukrovaru oficiálně předložilo hnutí PRO!Ústí. Podle jejich vize by měl být v budově kdysi největšího cukrovaru v Čechách velký expoziční sál pro unikátní výstavy o krajině Ústeckého kraje. V dalších částech budovy by měly být umístěny komerční služby jako občerstvení, ubytování, se zaměřením na turisty přijíždějící po cyklostezce. „Vaňov je chřadnoucí oblastí z toho důvodu, že nejsou podél břehu zavedené sítě energií. To by se mělo vyřešit návrhem lávky přes Labe ze Střekova,“ vysvětloval Loskot.

Propojení s centrem

„Jediná věc stojící na zajímavým místě je objekt cukrovaru. Jde nejen o rozvoj a využití novým způsobem, ale i o záchranu tradice industriální podoby města. Město nemá moc památek,“ prohlásil spoluautor návrhu. Demolicí budov si Ústí zažilo hodně a jeho podoba se proměnila za sto let k nepoznání. Pokud projekt uspěje u komunálních politiků a dostane prostor, dojde díky němu k oživení labského údolí, vzroste podpora turismu jak v rámci republikového významu, tak i regionálního. Do Ústí kromě doby pandemie stále jezdí německy mluvící obyvatelstvo.

ČTĚTE TAKÉ
V Ústí roste silná atletická generace. V Tallinnu z nich byli specialisté na štafety!

Podpora starých objektů

Návrh přichází ve chvíli, kdy jsou na podobné projekty připravené peníze ze státní kasy. „Obce budou moci dostat kombinací úvěru a dotace na revitalizaci brownfieldů na svém území až 50 milionů korun, nejvýše do poloviny celkových nákladů. Minimum je 400 000 korun,“ informovala o podmínkách čerpání ČTK. Peníze jsou vyčleněny do SFPI a na rok 2021 je jich připraveno půl miliardy.

Návrh dělí města do dvou kategorií. První smí čerpat maximálně třicet procent celkových nákladů. Druhá kategorie je zvýhodněna čerpáním o deset procent vyšším. „Většinou jde o města s významným zastoupením průmyslu nebo těžby,“ uvádí ČTK. Právě mezi ně se řadí i Ústí nad Labem.

V čem je háček?

Projekt musí získat podporu radních na městě či na kraji. „Došlo ke změně krajské vlády, jsou tu finanční prostředky, tak kdy jindy se do toho pustit,“ chce se pustit do příprav a realizace Richard Loskot. Budova patří Markovi Borutovi, který je podle našich zpráv ochoten jednat o odkupu. „Je to věc dialogu. Díky penězům je šance na uskutečnění projektu. Cena by se měla stanovit odhadem,“ řekl Loskot. Pokud dostane projekt zelenou, může být první vlaštovkou v Ústí nad Labem, že to jde. Dalším významným zdrojem peněz pro smysluplnou přeměnu oblastí postižené těžbou uhlí Fond spravedlivé transformace.

Autor: