Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Ústečtí poslanci ke kauze Vrbětice: Krejza (ODS) chce narovnat počet diplomatů. Jarošová (SPD) cituje ruské kruhy

20. 04. 2021

redakce

Kauza Vrbětice a nová odhalení ohledně zapojení ruských špionů přináší samozřejmě reakce napříč spektrem. Redakce Naseustecko.cz sebrala aktuální názory poslanců za Ústecký kraj. Z právě skončeného výboru pro obranu se vrátil informačně vyzbrojen Karel Krejza, který požaduje další reakci české vlády, zatímco poslankyně Jarošová (SPD) se diví nad načasováním kauzy a cituje na svém facebooku ruského představitele.   

“ Před chvílí jsme skončili vrcholně obsazené neveřejné jednání Výboru pro obranu. mohu sdělit asi tolik, že uveřejnění identit útočníků umožnilo prohledat digitální stopu všech zúčastněných v kauze Vrbětice. Z mozaiky informací je zřejmé, že ruská vojenská kontrarozvědka  GRU v tom zapojena byla. Tato záškodnická akce na území ČR je naprosto šílená myšlenka, která mohla ohrozit desítky možná stovky životů, a jen náhodou byl počet obětí takhle nízký. Bohužel všechny důkazy jsou pouze nepřímé,“ uvedl pro NU člen výboru pro obranu a poslanec za Ústecký kraj Karel Krejza (ODS) Zákonodárce nicméně těmto informacím věří. „Jak praví anglické přísloví, když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kváká jako kachna, musí to být kachna. Ztotožňuji se s usnesením výboru, který vyzývá jednomyslně vládu, aby narovnala počty diplomatů Ruské federace na území ČR s počty českých diplomatů na území Ruské federace,“ uzavřel Krejza.

 Poslankyně Monika Jarošová (SPD) ve svém dalekosáhlém vyjádření uvedla, že chce znát řadu odpovědí. „Bohužel, nad celým případem se na můj vkus vznáší mnoho otazníků, na které bych ráda znala odpověď. Jedním z těchto otazníků je to, proč se podobné šokující odhalení zveřejnilo v době plánovaného tendru na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech, kterého se hodlal zúčastnit i ruský Rosatom, který mnozí již předem odmítali a proč se tato informace vyrojila až 7 let po výbuchu?“ táže se Jarošová. Podle ní jsou dále zarážející aktivity soukromé firmy IMEX Group, pronajímající si areál muničního skladu. „Komu vlastně prodávala zde uskladněné zbraně, když to ruská GRU vyhodnotila jako cíl svého údajného útoku,“ naráží Jarošová na skutečnost, že podle zveřejněných informací měla munice putovat přes bulharského překupníka do Sýrie a na Ukrajinu. Jarošová ve svém příspěvku crovněž itovala slova prvního zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace Vladimira Džabarova. „Rusko nemá nic lepšího na práci než vyhazovat do povětří nějaké sklady. Nikdy jsme Česko nepovažovali za svého protivníka.“

Diví se i Růžička

Bývalý voják, dnes poslanec za Ústecko Pavel Růžička (ANO) vyjádřil ve svém vyjádření také řadu pochybností  „Jak může dojít k výbuchu beden na zbraně nebo munice v truhlíkách ve skladu, kde není elektrika, nejsou tam iniciační zdroje, nesmíš tam mít otevřený oheň? To jsem řešil v roce 2014, kde se stala chyba. Takovéto rozluštění rébusu související s terorismem by mě fakt nenapadlo. Jako bývalý hasič, který prováděl zjišťování příčin vzniku požárů u armády, gratuluji všem, který se na šetření příčin vzniku požáru ve Vrběticích podíleli. Jste borci!!!“ komentoval situaci Pavel Růžička. 

Nečekané výbuchy v muničních skladech se odehrály v říjnu a prosinci roku 2014. Obec podle posledních informací bude požadovat od státu odškodné.  

Autor: