Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Ústecký směnárník pod drobnohledem. Finanční správa požaduje doložení původu peněz

05. 08. 2021

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

ÚSTÍ NAD LABEMČástka, kterou muž uložil v průběhu několika let v bankách, dosahuje astronomických devadesáti miliard. A po původu peněz se bude pídit finanční správa. V případě, že se muži nepodaří prokázat, kde k penězům přišel, hrozí mu zaplacení daňových nedoplatků.

Patnáct let trvalo ústeckému směnárníkovi, než na účtech protočil 90 miliard korun. V pražské bance uložil hotovost v eurech a vzápětí si jí vybral v dolarech. Případ, který mapují redaktoři Radiožurnál má nové vyústění. Zájem o neobvykle vysoké sumy projevila i Policie ČR, ale její šetření nepřineslo žádné porušení zákona. Sám směnárník podle iRozhlasu tvrdí, že peníze pocházejí z jeho dvou směnáren v Praze. Tomu ale neodpovídají jejich výnosy.

„V případě, že neprokáže zdroj a výši příjmů vedoucí k nárůstu jmění, orgány finanční správy v souladu s procesním předpisem doměří daňovou povinnost a penále, případně další sankce,“ řekla Novinkám mluvčí generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

V případě aplikace daně na částky, které byly uloženy na bankovní účty, by byla ve výši 15 procent. V případě, že by muž nebyl ochoten spolupracovat, lze zdanění zvýšit až na částku 30 procent. Finanční správa ale nemá neomezené možnosti a daně by se týkaly pouze období posledních tří let, kdy na účet přibylo 10 miliard.

Rozhlas uvedl, že muž dělal hotovostní vklady v eurech, které nechal směnit na dolary. Po několika hodinách je opět vybíral. Podobná finanční eskapáda se odehrála pro změnu na Děčínsku, kdy žena nanosila v časovém období čtyř let 12 miliard. Původ peněz nebyla schopná doložit a nakonec se zastřelila. Původ peněz tehdy neodhalila ani policie.

Autor: Jiří Šlaj