Dnes

  • Pátek 26. února 2021
  • Svátek má Dorota

Ústecký magistrát testuje bezplatně své zaměstnance. S vakcínami v kraji je to horší

19. 02. 2021

zdroj fota: pixabay.com

Ústecký kraj – Zaměstnanci ústeckého magistrátu se mohou bezplatně nechat otestovat proti koronaviru. Podle ústeckého primátora je to cesta, jak ochránit své zaměstnance a klienty před nákazou.  Antigenní testy se provádějí přímo na úřadu.

Testování podle všeho probíhá každou středu, výsledek se testovaná osoba dozví do dvaceti minut. „Pro zaměstnance jsme vytvořili i speciální rezervační portál, na kterém si mohou vybrat čas testu. Na ten se následně dostaví do místnosti, kterou jsme pro tuto činnost zřídili. Výsledek testu bude poté sdělen otestovanému telefonicky,“ vysvětlit tajemník magistrátu Miloš Studenovský s tím, že pracovník úřadu může také dostat potvrzení o negativním testu.

Test pak mohou podstoupit bezplatně, a to v momentě, kdy v uplynulých 90 dnech neprodělali onemocnění covid-19. Podle ústeckého primátora jde o způsob, jak ochránit zaměstnance i klienty. „Jsem rád, že se vedení města na tomto kroku domluvilo. Doufám, že zájem o testování bude co nejvyšší, abychom minimalizovali riziko přenosu na pracovišti,“ sdělil primátor Petr Nedvědický.

Otázku vakcín řešil krajský krizový štáb

O něco horší je to v kraji ale s očkováním. Kraj si totiž stěžuje na nedostatek vakcín.  Ústecký kraj přitom od začátku distribuce vakcín obdržel na počet 1 000 obyvatel nejméně dávek z celé republiky, a to krizovému štábu vadí. Ten proto požádal o přehodnocení dodávek, aby mohla být zajištěna dostatečná vakcinace v kraji. Kapacity kraj na očkování má volné, dokáže naočkovat denně až 10 tisíc lidí. Jen mít ty vakcíny.

„Malá očkovací místa jsou připravena, velká vznikají. Od začátku distribuce vakcín jsme na počet 1 000 obyvatel jako kraj obdrželi nejméně dávek. Chápeme nutnost jejich přerozdělování z centrální úrovně, ale bylo by fér vůči našim občanům tyto počty co nejdříve dorovnat,“ uvedl k žádosti krizového štábu hejtman Jan Schiller s tím, že řešili také oblast vzniku odběrových míst po uzavření státní hranice ze strany Německa.

Situace ohledně počtu hospitalizovaných pacientů s COVID-19 na vyhrazených lůžkách se v těchto dnech vyvíjí nepříznivě. Ústecký kraj stále přijímá některé pacienty i ze sousedního Karlovarského kraje, ale blíží se ke svým kapacitním hranicím. Volných intenzivních lůžek zbývá zhruba 10 % a situace se ze dne na den zhoršuje.

Autor: ps