Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Ústecký kraj pošle Ukrajině 10 milionů na humanitární pomoc

01. 03. 2022

zdroj fota: Ústecký kraj, www.kr-ustecky.cz

Ústecký kraj – Podobně jako město Ústní nad Labem, zaujal i celý Ústecký kraj jasný postoj k dění na Ukrajině. Rada kraje na svém mimořádném zasedání jednomyslně a ostře odsoudila vojenské útoky na Ukrajinu a vyjádřila jí plnou solidaritu. Zastupitelstvu pak doporučila schválit finanční dar ve výši 10 milionů korun, který v pondělí zastupitelstvo schválilo na svém řádném zasedání.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje označilo chování Ruské federace za zcela neakceptovatelné. Podle nich nemá nic společného s moderními normami evropské politiky a vrací kontinent o mnoho desetiletí zpět. Na podporu solidarity zazněla i ukrajinská hymna. V materiálním slova smyslu pak krajští zastupitelé v pondělí schválili finanční dar ve výši 10 milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině.

Kraj svoji podporu Ukrajině a jejím obyvatelům vyjádřil také vyvěšením ukrajinské vlajky nad vchodem krajského úřadu. Vedení kraje rovněž avizovalo, že je připraveno pomoci podle aktuálních potřeb. „Oslovili jsme náš partnerský region Zakarpatskou oblast s hlavním městem Užhorod s nabídkou pomoci, monitorujeme možné ubytovací kapacity na území našeho kraje a budeme to řešit na schůzi Rady Ústeckého kraje,“ nastínil první kroky hejtman Jan Schiller.  Rada Ústeckého kraje také deklarovala svoji připravenost spolupracovat s vládou České republiky na řešení případné migrační krize, nebo poskytnout maximální administrativní podporu občanům Ukrajiny, kteří se aktuálně nacházejí na území Ústeckého kraje.

Autor: redakce