Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Ústecká zastupitelka Lenka Vonka Černá opouští ODS. Podle předsedy Krejzy měla osobní spory

03. 03. 2021

fcb Lenka Černá

Ústí nad Labem – Regionální partaj ODS na Ústecku postihl na začátku března odchod rebelky a zastupitelky  města Lenky Černé. Ta v pondělí veřejně oznámila, že opouští ODS. Podle předsedy krajské organizace Karla Krejzy činila Černá kroky k opuštění strany již delší dobu.

„S lítostí́ oznamuji, že odcházím z ODS. Ač mi jsou pravicové hodnoty blízké, se současnými členy vedení ústecké ODS je, bohužel, sdílet nemohu,“ zahájila svůj facebookový příspěvek. Dále připomněla minulost z roku 2018,  jak oblastní rada ODS v Ústí  zrušila místní organizace v reakci na výsledky stranických primárek pro poslední komunální volby, které se jí nehodily. „V rámci puče v ústecké ODS v roce 2018, tito lidé zrušili celkem čtyři místní sdružení jen proto, aby se do vedení mohli dostat ti “správní” lidé a byli odstaveni ti s jinými názory,“ uvedla Černá. Současně připomněla, že usilovala také o přeřazení do místně příslušného sdružení ODS. Neúspěšně. „Svůj mandát s pozorností sobě vlastní dokončím a těším se na spolupráci se všemi slušnými a pracovitými lidmi,“ uzavřela.

Podle předsedy Ústecké organizace Karla Krejzy Černá již delší dobu činila kroky, které předznamenávaly její odchod. “ Nechápu, o jaké ztrátě pravicových hodnot hovoří. Její nespokojenost pramení i z osobních sporů s některými členy ODS. Nicméně chtěl bych popřát paní Černé hodně štěstí v dalším angažmá,“ uvedl pro NU Krejza.

Manželství

Demonstrativní odchod Lenky Černé je možno brát i z jiného hlediska. Jsou tu indicie, jež mohou evokovat snahu se mstít. Ústecká zastupitelka se nyní celým jménem jmenuje Lenka Vonka Černá, jelikož pojala za manžela kdysi vlivného ústeckého politika z ODS Radka Vonku. Ten, kromě postu krajského náměstka býval v minulosti starostou centrálního městského obvodu Ústí a je spojen s privatizací „zlatého fondu“. Problémy měl ale i jinak. Jak upozornila Mladá Fronta, Vonka za ne úplně standardních okolností získal titul bakaláře na mostecké pobočce Vysoké školy finanční a správní. V roce 2009 deník informoval, že jeho vyučující mu například neudělil zápočet, ale politik ho přesto má. Vonka veškerá pochybení odmítl.

Čas kmotrů

Vonka se stal obětí čistky a v ODS už nadále nepůsobí. Nicméně je těsně spojován s nechvalně proslulou érou, kdy stranu v Ústeckém kraji ovládali kmotři. To nakonec vyústilo v historický pokles preferencí a ztrátu důvěry voličů. V roce 2013 získali občanští demokraté ve volbách do Sněmovny necelých 8% hlasů, což je minimu za celou dobu existence ODS. Lepší výsledek, k němuž se strana dopracovala kompletní očistou regionálních sdružení a „odkmotrováním“ i na celostátní úrovni, se dostavil už ve volbách 2017 ziskem 11,3%. respektive, 12,3% v krajských volbách 2020.

 

 

Autor: