Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Ústecká zastupitelka Lenka Vonka Černá opouští ODS. Podle předsedy Krejzy měla osobní spory

03. 03. 2021

fcb Lenka Černá

Ústí nad Labem – Regionální partaj ODS na Ústecku postihl na začátku března odchod rebelky a zastupitelky  města Lenky Černé. Ta v pondělí veřejně oznámila, že opouští ODS. Podle předsedy krajské organizace Karla Krejzy činila Černá kroky k opuštění strany již delší dobu.

„S lítostí́ oznamuji, že odcházím z ODS. Ač mi jsou pravicové hodnoty blízké, se současnými členy vedení ústecké ODS je, bohužel, sdílet nemohu,“ zahájila svůj facebookový příspěvek. Dále připomněla minulost z roku 2018,  jak oblastní rada ODS v Ústí  zrušila místní organizace v reakci na výsledky stranických primárek pro poslední komunální volby, které se jí nehodily. „V rámci puče v ústecké ODS v roce 2018, tito lidé zrušili celkem čtyři místní sdružení jen proto, aby se do vedení mohli dostat ti “správní” lidé a byli odstaveni ti s jinými názory,“ uvedla Černá. Současně připomněla, že usilovala také o přeřazení do místně příslušného sdružení ODS. Neúspěšně. „Svůj mandát s pozorností sobě vlastní dokončím a těším se na spolupráci se všemi slušnými a pracovitými lidmi,“ uzavřela.

Podle předsedy Ústecké organizace Karla Krejzy Černá již delší dobu činila kroky, které předznamenávaly její odchod. “ Nechápu, o jaké ztrátě pravicových hodnot hovoří. Její nespokojenost pramení i z osobních sporů s některými členy ODS. Nicméně chtěl bych popřát paní Černé hodně štěstí v dalším angažmá,“ uvedl pro NU Krejza.

Manželství

Demonstrativní odchod Lenky Černé je možno brát i z jiného hlediska. Jsou tu indicie, jež mohou evokovat snahu se mstít. Ústecká zastupitelka se nyní celým jménem jmenuje Lenka Vonka Černá, jelikož pojala za manžela kdysi vlivného ústeckého politika z ODS Radka Vonku. Ten, kromě postu krajského náměstka býval v minulosti starostou centrálního městského obvodu Ústí a je spojen s privatizací „zlatého fondu“. Problémy měl ale i jinak. Jak upozornila Mladá Fronta, Vonka za ne úplně standardních okolností získal titul bakaláře na mostecké pobočce Vysoké školy finanční a správní. V roce 2009 deník informoval, že jeho vyučující mu například neudělil zápočet, ale politik ho přesto má. Vonka veškerá pochybení odmítl.

ČTĚTE TAKÉ
Volební last minute. Přihlášky po čtvrté hodině už proletí komínem. Překvapením je Babiš!

Čas kmotrů

Vonka se stal obětí čistky a v ODS už nadále nepůsobí. Nicméně je těsně spojován s nechvalně proslulou érou, kdy stranu v Ústeckém kraji ovládali kmotři. To nakonec vyústilo v historický pokles preferencí a ztrátu důvěry voličů. V roce 2013 získali občanští demokraté ve volbách do Sněmovny necelých 8% hlasů, což je minimu za celou dobu existence ODS. Lepší výsledek, k němuž se strana dopracovala kompletní očistou regionálních sdružení a „odkmotrováním“ i na celostátní úrovni, se dostavil už ve volbách 2017 ziskem 11,3%. respektive, 12,3% v krajských volbách 2020.

 

 

Autor: