Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Ústecká nemocnice už nebude testovat na covid

04. 11. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com

„Provoz odběrového místa v ústecké nemocnici jsme se rozhodli ukončit na základě nízké poptávky po testování, která souvisle klesá prakticky celý letošní rok. Zatímco v lednu k testu do ústecké nemocnice přišlo 10 379 zájemců o odběr na covid-19, v říjnu jich bylo už jen 37,“ řekla hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková.

S testováním na koronavirus začala Krajská zdravotní v březnu 2020. Od té doby odebrali pracovníci odběrových center celkem 286.642 vzorků. Jen v Ústí nad Labem jich bylo 107 800. „Celou situaci ohledně onemocnění covid-19 a zájem o testování na přítomnost viru nadále bedlivě sledujeme a jsme připraveni reagovat dle aktuální situace,“ dodala Vaculíková.

V Ústí nad Labem se mohou jak samoplátci, tak indikovaní pacienti otestovat třeba ve Zdravotním ústavu v ulici Prokopa Diviše, a to v úterý a ve čtvrtek od 07:00 do 09:00. Test mohou lidé absolvovat také na odběrových místech společnosti Prevedig medical. V Ústeckém kraji mají stanoviště v Ústí nad Labem, Teplicích a Krupce. Odběry provádí také nemocnice Žatec a Kadaň či praktičtí lékaři. Z informací na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že testovací místa mají dostatek volné kapacity. Lidé si mohou provést samotesty doma, někteří se testují každý týden v práci. Od 5. května totiž lidé nemají nárok na preventivní PCR test měsíčně zdarma, proto raději sáhnou po samotestovacích sadách v lékárnách.

Zdroj: ČTK

Autor: redakce