Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Rozhodování o uhelných miliardách? Ústecká klimatická koalice chce zapojit občany

07. 05. 2022

Zdroj fota: FB Ústecká klimatická koalice

Ústecký kraj navštívili zástupci Evropské komise, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ministerstva životního prostředí ČR. Debaty se mimo jiné vedly i o proměně kraje výrazně poznamenaného těžbou uhlí. Finanční injekce v hodnotě téměř 16 miliard korun by měla putovat z evropského Fondu spravedlivé transformace. Ústecká klimatická koalice k tomu také chtěla říci své.

„NEZAPOMEŇTE NA MÍSTNÍ LIDI. ŽÁDNÉ PENÍZE ZNEČIŠŤOVATELŮM,“ s  těmito požadavky se zástupci Ústecké klimatické koalice setkali se zástupkyněmi a zástupci Evropské komise, kteří přijeli zkontrolovat připravenost kraje na čerpání Fondu spravedlivé transformace. „Dosud se místních lidí takřka nikdo neptal na to, co by se v kraji mělo změnit. Tak jsme se museli připomenout sami, i když nás nikdo nepozval,“ naříkají a pokračují:  „Paní Emmě Toledano Laredo z Evropské komise jsme předali výzvu, kde žádáme, aby místní lidé mohli spolurozhodovat o rozdělení peněz z fondu a aby veřejné peníze nedostávali velcí znečišťovatelé,“ apelují.

Evropská komise totiž nyní kontroluje Plán spravedlivé územní transformace a může stále vyžádat po vládě potřebné změny.

Kraj dále představil problémy kraje

Představitelé kraje také představili komisařům aktuální problémy i výzvy, kterým region čelí. Diskutovalo se o transformaci regionu, sociálních problémech a zátěžích, energetice i brownfieldech. Komisařům byla představena také činnost Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), které je hlavním koordinátorem pomoci uprchlíkům v kraji. V závěru své návštěvy se delegace seznámila s vybranými strategickými projekty kraje – projektem Green Mine a projektem Transformačního centra Ústeckého kraje. Oba zmíněné projekty by měly regionu přinést především nové pracovní příležitosti.

Autor: redakce