Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Úspěšná spolupráce Formánek – Svátek pokračuje. V ústeckém kraji se bude točit Dvě slova jako klíč

11. 11. 2021

zdroj fota: Filmová kancelář ústeckého kraje

Ústecký kraj – Nový celovečerní film Dvě slova jako klíč režiséra Dana Svátka se v listopadu vrátí na filmové lokace v Ústeckém kraji. Snímek je volným pokračováním filmu Úsměvy smutných mužů ústeckého spisovatele Josefa Formánka a režiséra Dana Svátka, jejž vidělo téměř dva miliony diváků na televizích obrazovkách a v kinech.

Stejně jako Úsměvy, také děj filmu Dvě slova jako klíč se částečně odehrává na Ústecku. „Velice nás těší, že se štáb režiséra Svátka vrací do rodného kraje známého spisovatele Josefa Formánka. Předchozí snímek, jehož úspěch byl mimořádný, skvěle prezentoval lokace v Ústeckém kraji, byť na pozadí dramatického osudu,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák k novému filmu.

Ústřední postavou snímku nebude tentokrát spisovatel Josef Formánek, kterého nezapomenutelným způsobem ztvárnil herec David Švehlík, ale výtvarník Tomáš v podání Ivana Fraňka, kterého můžete znát nejen z několika filmů Dana Svátka, ale i z oscarové Velké nádhery Paola Sorrentina, z Války policajtů s Gerardem Depardieu či z Anny Luca Bessona.

Nicméně i postava spisovatele v podání Davida Švehlíka má v novém snímku důležitou úlohu. Bude průvodcem celého příběhů odehrávajícího se v různých koutech světa. „Dvě slova jako klíč vypráví emotivní příběh o věčném, a pro Josefa Formánka velmi zásadním, hledání smyslu života, vlastních kořenů a duchovní identity. Je to film o vině, svědomí a smíření s těmi, kteří by nám měli být v životě nejblíže,” poznamenal k filmu režisér Svátek.

Těšit se můžete i na skvělého Jaroslava Duška a Mariku Šoposkou, kteří se rovněž objevili v Úsměvech. Na rozdíl od Úsměvů je styl vyprávění nového snímku poněkud odlišný a také příběh se odvíjí na různých místech světa. Kromě Česka a Polská také v Indii, Indonésii, Japonsku a New Yorku.

„V kulisách Ústeckého kraje se filmaři budou pohybovat na podzim a na jaře příštího roku. Lokace Ústeckého kraje jsou znázorněny spíše jako poetická místa v rodném kraji spisovatele, jehož předobrazem je Josef Formánek. Celkem v Ústeckém kraji filmaři budou natáčet šest dní,“ přiblížila natáčení Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

Nově je koproducentem firma vydávající do dnešního dne úspěšný český magazín Koktejl, který Josef Formánek s panem Urbánkem před 29 lety zakládal. Do kin by se měl snímek dostat začátkem roku 2023.

Autor: redakce