Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Ušák (STAN) se nespokojil s 85 tisíci odškodněného. Chce půl milionu!

06. 01. 2021

www.starostove-nezavisli.cz

Ústní nad Labem – Filip Ušák, zastupitel Ústeckého kraje a bývalý starosta Benešova nad Ploučnicí se pustil do boje se státem a požaduje odškodnění ve výši půl milionu. Soud ho totiž v minulosti zprostil obžaloby z pomluvy a poskytl mu odškodnění ve výši 85 tisíc. To politikovi ale nestačilo, proto se nyní se státem soudí. Děčínský soud jeho žalobu zamítl, odvolal se proto ke krajskému soudu.

A o co vlastně šlo. Politik čelil tři roky trestnímu stíhání za to, že na zasedání zastupitelstva Benešova nad Ploučnicí v polovině roku 2014 ve svém projevu řekl o jednatelce městské teplárny, že společnost „jaksi vytunelovala“. Byl podezřelý z pomluvy s trestní sazbou do jednoho roku odnětí svobody. Nakonec ho ale soud zprostil obžaloby s tím, že skutek nebyl trestným činem, a tudíž měl nárok na odškodnění.

„Ministerstvo spravedlnosti to uznalo a vedle nákladů na trestní řízení politikovi poslalo omluvu a přiznalo zadostiučinění 85 500 korun. S tím se ale Ušák (STAN), dnes krajský zastupitel, nespokojil,“ píše server iDnes.cz. Podle svých slov by za relevantní požadoval půl milionu korun a proto se začal o rozdílovou částku soudit. Děčínský soud ale jeho žalobu zamítl. „Vyplacených 85 500 korun společně s písemnou omluvou je dostatečnou satisfakcí,“ napsal soudce Petr Slezák do rozsudku, který má redakce MF DNES k dispozici.

Ušák ale ve svém úsilí o vyšší odškodné pokračoval dál. Odvolal se a kauzu tak bude řešit ústecký krajský soud. „Asi bych se neodvolal, kdyby soud v Děčíně sice rozhodl v můj neprospěch, ale zároveň se dostatečně vypořádal s předloženými důkazy a argumenty. To se ale podle mého nestalo,“ sdělil podle MF Dnes Ušák.

Slezák si ale myslí, že odškodné pro Ušáka bylo v porovnání s jinými trestnými činy přiměřené. Připomněl například kauzu starosty menší obce stíhaného necelé tři roky pro trestné činy, u nichž hrozil maximálně tříletý trest. Také on byl poté zproštěn. „Zde bylo přiznáno odškodnění 30 tisíc za rok trestního stíhání,“ uvedl Slezák a dodal ještě případ, kde bylo odškodnění rovných sto tisíc.

ČTĚTE TAKÉ
Odstupte, žádá terezínský občan. "Mám plnou důvěru vedení," kontruje Ušák

Ušák to ale vidí jinak. Podle něj byl zasažen jeho osobní i profesní život.  „Pokrylo téměř celou dobu mého starostování. V rámci mého tehdejšího veřejného angažování výrazným způsobem ohrožovalo mou pověst, důvěryhodnost, komplikovalo moji politickou situaci,“ podotkl a dodal, že nechce mít z peněz benefit. „Kdybych ještě něco vysoudil, pokryl bych další náklady, které v té věci vznikly, a použil je na dobročinné projekty v regionu. Nejde mi o to, že bych si chtěl něco vydělat,“ dodal Ušák.

Ústecký politik Filip Ušák je český politik a podnikatel, od roku 2020 zastupitel Ústeckého kraje, v letech 2014 až 2018 starosta města Benešov nad Ploučnicí na Děčínsku. Je také registrovaný příznivec hnutí STAN.

Autor: ps