Dnes

  • Pátek 26. února 2021
  • Svátek má Dorota

Unikátní pamětní místo odhaleno: Kubera bude mít nad radnicí kouřící cigaretu!

17. 02. 2021

zdroj fota: Mesto Teplice

Teplice – Jaroslav Kubera, známý český pravicový politik, dlouholetý primátor Teplic a také vášnivý kuřák. U příležitosti nedožitých 74. narozenin  bývalého předsedy Senátu nechalo město na budovu radnice na náměstí Svobody nainstalovat originální připomínku na jednu ze svých nejvýznamnějších osobností. Jedná se o symbol kouřící cigarety.

„Já tvrdím, že preso a cigárko obsahuje všechny živiny, které člověk k životu potřebuje, pronesl kdysi snad s trochou nadsázky Jaroslav Kubera. V trafice byl znám tím, že nikdy nekupuje jednotlivou krabičku, ale rovnou karton cigaret. Tato neřest totiž k politikovi neodmyslitelně patřila. Nad vchodem do magistrátu z ní bude každou hodinu vycházet dým. „Myslím, že lépe to ani vymyslet nešlo. Můj manžel byl na takové hračičky a legrácky. To mi teď v životě strašně moc chybí. Určitě by byl spokojený,“ uvedla dojatě Věra Kuberová, manželka významného polistopadového politika, který před rokem zemřel na infarkt.

K odhalení trvalé vzpomínky došlo v úterý za doprovodu primátora a senátora Hynka Hanzy (ODS). „Vítejte v Kuberově,“ oslovil účastníky v den Kuberovo nedožitých 74 narozenin. „Jaroslav Kubera a Teplice jedno jest,“ řekl Hanza.

Cíl města byl jasný. Vytvořit takovou vzpomínku, která politika nejlépe vystihuje. „Aby to bylo kuberovské. Pan Kubera byl osobitý, originální a svoboda pro něj znamenala vše. Toto není propagace kouření, ale osobní svobody, toho, že si každý má o svém životě rozhodovat sám,“ řekl podle serveru ČeskéNoviny.cz Hanza, kterého si Kubera vybral jako svého nástupce v čele města.

Cigareta pak každou celou hodinu bude produkovat dým. „Pokaždé si radnice blafne zhruba 40 vteřin, je to rychlé vykouření cigarety. Je to každou hodinu, mohlo by to být bezpečné,“ popsal primátor. „Je to takový teplický orloj,“ dodal podle  serveru ČeskéNoviny.cz.

ČTĚTE TAKÉ
V Mukově a Teplicích pietou uctili památku amerických letců sestřelených během 2. světové války

Součástí pamětního gesta je také  umělecky ztvárněný vnitřní reliéf s jeho politickým i životním krédem. „Jako pravicově smýšlející starosta dal už v devadesátých letech směr celému úřadu, který se podle něj nemá plést do sféry podnikatelské a podnikatelům ani občanům města nemá překážet. Na pamětní desce to hlásá cigaretovým kouřem částečně zastřené motto „Nepodnikat a nepřekážet,“ uvedlo město Teplice.

Nápad vznikal dlouho

Autorem instalace je umělec Adam Kovalčík, kterého město přímo oslovilo. Podle něj nápad vznikal dlouho. Od začátku věděl, že by to mělo být něco s kouřem. U cigarety, která trčí nad vstupními dveřmi do budovy radnice, není žádná pamětní deska ani text. „Je to takové tajemství, které si lidé odhalují sami,“ uvedl umělec Podle něj je úsměvné, že právě na toto místo úředníci chodí často kouřit. Co se týká procesní realizace, mlhostroj je umístěn v jedné z kanceláří, ze kterého každou hodinu vychází dým.

Jaroslav Kubera byl v letech 1990 až 1994 tajemníkem městského úřadu a následně 24 let jako starosta nebo primátor vedl město. Od listopadu 2018 do úmrtí v lednu 2020 byl předseda Senátu. Navázal tak na předchozí působení ve funkcích místopředsedy Senátu a předsedy Ústavně-právního výboru. Do křesla zástupce horního komory Parlamentu usedl v roce 2000.

Autor: ps