Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Úlitba veřejnosti nebo další slabost koalice? V Ústí končí náhubkové omezení projevu zastupitelů a občanů

14. 12. 2020

koláž redakce

Ústí n. L. – Je to malá, ale významná změna. Na ústeckém politickém kolbišti končí dvouleté omezení projevu zastupitelů a zástupců veřejnosti. Současná praxe umožňovala vystoupit s argumenty na zastupitelstvu dvakrát po třech minutách, o dalším pokračování projevu se muselo znovu hlasovat. Tomu je konec, hlasy dvaceti zastupitelů prošel návrh Yvety Tomkové z hnutí Vaše Ústí.

Nový pozměňovací návrh v praxi znamená skončení dvouletého období, kdy platila omezující pravidla. Řečníci měli stanovený limit tři minuty, který mohli jednou zopakovat. Pak už se bez hlasů zastupitelstva nemohli vyjádřit obšírněji. Tehdy pro tento návrh zvedli ruce komunisté a vládnoucí koalice. Toto omezení bylo terčem silné kritiky opozice jako nedemokratické a omezující právo na svobodné vyjádření.

O novém pozměňovacím návrhu Yvety Tomkové se vedla diskuze napříč politickými subjekty. Opět jednou zaznívaly hlasy o tom, že o návrhu nelze hlasovat, když s materiály byli zastupitelé seznámeni až ráno před jednáním. Podobná praxe je běžná, jako tomu bylo v případě smíšeného bydlení v ulici Čelakovského v Krásném Březně. To se odkládalo na mimořádné zastupitelstvo, které se později v důsledku koronakrize nekonalo.

Koalice už nevládne

Původní nejtěsnější většina koalice skončila letním přeběhnutím Ivany Kurljukové z hnutí ANO do Vaše Ústí. Rozkol v soudržnosti ANO, ODS, UFO a PRO Zdraví a sport se ukázal už při hlasování o ředitelích příspěvkových organizací. Hlasování o návrhu Yvety Tomkové podpořilo i koaliční hnutí UFO, prošel dvaceti hlasy, ostatní přítomní se zdrželi svého hlasu.

                                                                 Zdroj: magistrát města Ústí nad Labem

Vyjádření opozice

ČTĚTE TAKÉ
Tudy šel Václav Havel. „Slavná“ Matiční definitivně změní svou tvář

Změnu k původnímu formátu přinesla na jednání zastupitelstva starostka Neštěmic Yveta Tomková. Není překvapením, že všichni členové hnutí Vaše Ústí hlasovali pro přijetí návrhu. „Sundali jsme náhubek obyvatelům města i zastupitelům! Ústí nad Labem má konečně zase demokratický jednací řád, který neomezuje čas, po který zastupitelé mohou diskutovat a především to, že se do jednání zastupitelstva mohou prakticky bez omezení zapojovat obyvatelé města,“ uvedlo na oficiálním profilu Vaše Ústí.

                                                                     Zdroj: oficiální FB profil Vaše Ústí

Pro návrh hlasoval i silný klub PRO!Ústí se svými osmi členy. „Právě jsme pomohli prosadit změnu jednacího řádu zastupitelstva, aby občané mohli důstojně a svobodně vystupovat k jednotlivým bodům. A to jak před diskuzí zastupitelů, tak i po ní. Dost bylo náhubkových nařízení,“ uvedli na svém profilu PRO!Ústí.

                                                                     Zdroj: oficiální profil PRO!Ústí

U bodu o využití smíšeného bydlení v ulici Čelakovského si musel primátor Petr Nedvědický vyslechnout ostrou kritiku z řad veřejnosti. Zastupitelstvo má na 13. zasedání na programu rokování o rozpočtovém provizoriu a další body jednání.

Autor: