Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Uhlí jako dar z nebes! Regiony postižené těžbou mají dostat zvýhodnění při čerpání peněz z připravených fondů

26. 05. 2021

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Ústecký kraj je jeden ze tří regionů, kam mají přitéct peníze z Fondu spravedlivé transformace. Podle návrhu Ministerstva životního prostředí se má jednat o částku 15,8 miliardy korun. Postup útlumu hnědého uhlí probíhá podle stanoveného harmonogramu. Po zatím posledním jednání Uhelné komise se jeví rok 2038 jako reálný k ukončení těžby. K tomu je potřeba mít zajištěnou energetickou soběstačnost a bezpečnost České republiky.

Jaké další výhody plynnou pro regiony postižené těžbou?

Sedmé zasedání Uhelné komise zveřejnilo své výstupy. V nich se stále přiklání k názoru, že rok 2038 je reálný z pohledu ukončení dobývání hnědého uhlí v Karlovarském a Ústeckém kraji. K tomu je podle odborníků potřeba včasná náhrada utlumovaných uhelných zdrojů jinými výrobními zdroji a zajištění energetické bezpečnosti ČR.

„Jako explicitní podmínku je nutné v tomto ohledu zmínit dostavbu nových jaderných zdrojů, která musí být realizována v připravovaném rozsahu a v rámci stávajícího harmonogramu. Další podmínkou je úspěšná transformace teplárenství umožňující kontrolovaný odchod od využití uhlí při výrobě tepla,“ píše se v prohlášení Uhelné komise.

Stejně jako při předchozím výstupu je doporučením periodický přezkum vzhledem k vývoji situace. Takový přezkum by měl být v pětiletých intervalech. I nadále má být veden harmonogram prací, který zpracují jednotlivé pracovní skupiny.

Výhoda při čerpání

Uhelná komise dále doporučuje vládě ČR, aby zůstalo zachováno územní určení Fondu spravedlivé transformace pro uhelné kraje. Zde je alokováno přibližně 42 mld. Kč. „Zároveň by mělo dojít k zvýhodnění pro uhelné kraje v rámci Modernizačního fondu, kde je celková alokace více jak 120 miliard korun. Zároveň by investice do veřejné infrastruktury z IROP, RRF a podpory podnikání OPTAK činily na území uhelných krajů minimálně 40 mld. Kč,“ doporučuje komise.

Fond spravedlivé transformace

  • je součástí širšího investičního plánu pro udržitelnou Evropu, jehož cílem je finančně i prakticky pomoci regionům, pro které bude cesta k unijnímu cíli klimatické neutrality do roku 2050 složitá.
  • zaměřen na tři české uhelné regiony – Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj. Hlavním smyslem a cílem Fondu pro spravedlivou transformaci je podpořit území, která se z důvodu procesu transformace na klimaticky neutrální ekonomiku EU do roku 2050 potýkají se závažnými sociálněekonomickými problémy.
  • Zaměřovat by se měl zejména na vytváření nových pracovních míst, pomoc pracovníkům při přechodu do jiných odvětví i obnovu území po těžbě uhlí či návazném průmyslu.
Autor: Jiří Šlaj