Dnes

  • Středa 29. června 2022
  • Svátek má Petr a Pavel

Tudy šel Václav Havel. „Slavná“ Matiční definitivně změní svou tvář

04. 05. 2021

Zdroj fota: koláž autora

Ústí n. L. – Ve své době se stala symbolem špatného soužití většinové společnosti s menšinami. Ústecká ulice Matiční se stala pomyslnou celebritou a dostala se do respektovaných periodik díky stavbě zdi, která od sebe oddělovala obyvatele žijících v rodinných domech od obyvatel ze sociálně vyloučené lokality. Postavená zeď byla záhy rozebrána, ale problémy s nepořádkem zůstaly dodnes. Teď přišlo řešení, které má umožnit demolici některých chátrajících objektů s výhledem na zlepšení situace.

Čekalo se více než dvacet let. Pohled při průjezdu okolo Matiční ulice připomínal pohled na válečný film po bombardování. Teď se podařilo prosadit zbourání dvou domů, ve kterých jsou obecní byty. „Dohodli jsme se s městem na demolici, která je jediným správným řešením,“ řekla starostka Neštěmic Yveta Tomková. Právě její dlouhodobé úsilí vyvrcholilo dohodou s představiteli města. Domy s byty jsou v dezolátním stavu a místo k bydlení slouží občasně pro lidi bez střechy nad hlavou. Často se v místě objevují injekční stříkačky a odpad různého původu.

Kšefty a privatizace

Za špatným stavem budov v ulici stojí podle zastupitele Neštěmic Jana Třísky obchodování s chudobou. „Demolice domů v Matiční ulici je bohužel smutným výsledkem privatizace a výnosného obchodu s chudobou. Rád bych konstatoval, že se tím uzavřela jedna éra, ale problémy, kterými byla nechvalně proslulá Matiční ulice se za dvacet let rozšířily do Mojžíře, Krasného Března, Předlic, centra města. Všude najdete společné jmenovatele – privatizace bytového fondu a byznys s chudobou,“ nebral si servítky zastupitel Neštěmic.

Převod majetku

Městská část Neštěmice se s vedením města Ústí nad Labem domluvila na převodu pozemků. Následovat bude demolice, která půjde na náklady města. „Naší klíčovou podmínkou je, aby na jejich místě už do budoucna nevzniklo bydlení a pozemky se využily k dalšímu rozvoji lokality,“ doplňuje Yveta Tomková. Převod projednají radní i zastupitelé na nejbližším zasedání.

Autor: