Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Tři hodiny na svobodě. Opičák šel v Děčíně na procházku, chovatelé ho marně naháněli

08. 06. 2021

zdroj fota: ilutrační snímek (pixabay.com)

Děčín – Samec makaka chocholatého nedbal rad svých ošetřovatelů a vydal se na výlet mimo hranice zoo v Děčíně. Chovatelům se podařilo za necelé tři hodiny makaka dopadnout. Primát přitom do Děčína přicestoval minulý týden v pátek.

Pátrací akce trvala bezmála tři hodiny a podezřelý makak byl nalezen v pořádku. „Sám vešel do dílny, kde si sedl. Pracovnice lakovny věděla, že ho hledáme. Nejprve opatrně všechno pozavírala a pak nám zavolala,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková pro Idnes.cz.

Problém byl v tom, že makak se necítil ve svém novém domově stoprocentně dobře, proto se rozhodl zkusit štěstí na svobodě. „V pátek ho dovezli, takže není na výběh zvyklý. Asi hledal skulinku a asi se mu podařilo ji najít,“ řekla pro ČTK mluvčí zoo Alena Houšková.

Zvíře je zdravotně zcela v pořádku. Chvíli bude jen vstřebávat únavu a stres. Několik příštích dní proto stráví o samotě, pak ho znovu vypustí mezi ostatní.

Nebyl to první případ, kdy došlo k tomu, že utekl z výběhu opičí samec. Před 17 lety z chomutovského zooparku rovněž utekl opičí samec, tehdy jej zřejmě vyplašil hluk stavbařů při rekonstrukci výběhu. Nejhůře skončil výlet na svobodě v roce 2000 pro medvěda. Než ho stačili ošetřovatelé uspat narkotizační pistolí, přelezl plot oddělující zoopark od silnice a jednoho z chomutovských sídlišť. Zvíře zranil strážník, který mu chtěl zabránit v přístupu do sídliště. Pracovníci zooparku pak museli medvěda zastřelil.

ČTĚTE TAKÉ
Koalice v Děčíně chce zefektivnit fungování města. Má na to pouze dva roky!
Autor: Jiří Šlaj