Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Transplantované Ústečáky neuznávám. Sorry jako! Náplavy by měl řešit zákon

30. 07. 2021

fb Bartoš, fb Babiš

KOMENTÁŘ

Je to divná móda ve světě širém vůkol, že páni v Praze rozhodují o tom, kdo bude poslancem za Ústecký kraj. Zatímco stranu během volebního období můžete změnit libovolně. Kraj nikoli, ten vám neodpářou, ani když se přestěhujete.

Jsme region rázovitý, co si budeme povídat. Na nádru v Ústí si můžete vyzvednout perník a dojet si zahrát golf se smetánkou na Janov. Je mi vcelku jedno, jestli budou daně 20 nebo 21%, ale co chci, abych měl práci a abychom ve Sněmovně měli zastoupení našich poslanců. Těch pravých Ústečáků.

A tak se to u nás sešlo, že tu vztyčil černou vlajku se zkříženými hnáty prominentní Pirát z pražských Vinohrad, který s sebou kromě ženy a potomka vozí po kampani ještě harmoniku jako Tonda Zápotocký. Od včerejška je oficiálně také potvrzen všudibýlek Andrej Babiš z pražských Průhonic, který rozdává vybělené úsměvy, podpisuje „svůj“ „bestseller“ a vysvětluje voličům, že „ naozaj něje vo stretu zájmov“ A co praví Ústečáci? Proč se odstrkují na vedlejší kolej kandidáti, kteří tu žijí a mnohdy se zde i narodili? Není na čase změna volebního zákona?

„ Ivane, nechali jsme si zpracovat průzkum a vyšlo nám, že by si měl pro změnu kandidovat v Ústeckém kraji, Navrkal je neviditelný a máme tam nejhorší preference.“ Věta, která dost možná zazněla na grémiu Pirátské strany před rozhodnutím Ivana Bartoše o místě kandidatury. To stejné se v podstatě odehrálo o kvartál později na předsednictvu hnutí ANO. Litoměřičákovi ministru Brabcovi se akorát oznámilo, že se z něj stane Jihočech, a ať se případně vyrazí blýsknout na Stodolu Michala Tučného do Hoštic.

Jak k tomu přijdou ostatní ústečtí kandidáti, kteří k nám nebyli transplantováni? Kupříkladu lídr koalice SPOLU Karel Krejza v kraji žije a působí i jako místostarosta Litoměřic. Je členem Podvýboru pro Transformaci regionů a dá se říci, že zná problémy Ústecka. To stejné se dá tvrdit o komunistovi Jaroslavu Komínkovi. Bývalý voják z Chomutova a příležitostný řidič trolejbusu ve svém medailonku zdůrazňuje, že se ve Sněmovně nechce odtrhnout od kraje. O lídrovi SPD Jaroslavu Foldynovi, bývalém šífaři a měšťákovi z Děčína se dá bez okolků napsat, že je pravověrný Ústečák. Na rozdíl od těch dvou na fotce.

Ještě tak v senátních volbách se zákonem umožněný pohyb kandidátů pochopit dá, má své opodstatnění, ale ve sněmovních ne.  Kandidátní listina musí být v příslušném volebním kraji podána nejpozději 66 dnů před vyhlášeným datem konání voleb a musí obsahovat trvalé bydliště kandidáta, tzn., že stačí i trvalé přihlášení na úřad.

Ptám se a asi nebudu jediný, jestli by se neměl novelizovat volební zákon, který by toto účelové dosazování jednou pro vždy zatrhl…

Autor: Lukáš Veselý