Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Transparency kritizuje koncept projektů. Podle nich zvýhodňuje velké hráče na trhu a otevírá dveře korupci

27. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj Na přeměnu uhelných regionů je připraveno 41 miliard a už se objevují první vady na kráse. Plán spravedlivé územní transformace má být především spravedlivý, ale podle názoru neziskové organizace Transparency international (TI) bude zvýhodňovat velké hráče na trhu.

Plán čerpání peněz z Fondu spravedlivé transformace bude v září schvalovat Vláda ČR. „Jeho příprava ovšem neprobíhala bez problémů. Centrum pro dopravu a energetiku upozorňuje na rizika spojená s Fondem i příklady kvalitních projektů, které se již v Česku podařily,“ uvedla ve své zprávě TI. Tři kraje strukturálně postižené těžbou uhlí mají dokončené seznamy strategických projektů.

Je to jako červený hadr na býka, protože by peníze neputují tam, kam by putovat měly. „Koncept strategických projektů je přitom problematický hned z několika důvodů. Nastavené podmínky zvýhodňují velké hráče a jejich výběr neprobíhal transparentně. Bližší informace o projektech nejsou známy a není proto patrné, zda jsou z hlediska transformace skutečně prospěšné,“ uvedla TI.

Jenže zádrhel a to velký je, že právě velké podniky by neměly mít nárok na podporu. „Evropská komise uvádí, že podpora z Fondu spravedlivé transformace (FST) měla cílit hlavně na malé a střední podniky, řešení společenských problémů a diverzifikaci ekonomiky. Rozhodování by navíc mělo probíhat participativně za účasti veřejnosti. Právě místních lidí se přeměna regionu nejvíce týká,“ cituje oficiální zpráva TI.

Čas běží a přitom ještě není hotový jasný plán, jak celou „monstr“ akci pojmout. “Česká republika chce využít miliardy z Fondu pro spravedlivou transformaci na konkrétní strategické projekty, zároveň ale stále nemá jasný a dlouhodobý plán, jak transformaci uchopit. Pro čerpání dotací nesmí stačit natažená ruka a zpátečnický přístup. Za podpořenými projekty musí stát kvalitní koncepce a kontrola subjektů, které dbají o veřejný zájem,” upozorňuje Zuzana Vondrová, odbornice na spravedlivou transformaci z Centra pro dopravu a energetiku.

Stranou nezůstává ani riziko možné korupce. Právě kauza ROP Severozápad se ještě stále řeší a na lavici obžalovaných skončila řada bývalých politických elit Ústeckého a Karlovarského kraje. “Jde o velkou částku rozdělovanou rozhodnutími úřadů na konkrétní projekty, což samo o sobě přináší zásadní korupční rizika. Čerpání z FST se u nás dělá bez širšího povědomí občanů, narychlo, bez jednoznačného politického vedení. Přesně takové podmínky pomáhají těm, kdo v nepřehledném prostředí umí chodit díky známostem nebo z pozice silných hráčů na trhu,“ varuje Jan Dupák z Transparency International.

Autor: Jiří Šlaj