Dnes

  • Neděle 16. května 2021
  • Svátek má Přemysl

Tohle tu ještě nebylo! Dva zastupitelé z PRO!Ústí zařízli dotaci 350 tis pro festival Kult, museli na vlak

15. 12. 2020

zdroj: koláž autora

Ústí n. L.. – Neprofesionalismus, špatná komunikace nebo jen shoda okolností? Na půdě ústeckého magistrátu bylo zase po dvou měsících klidu pořádně horko. Třinácté zastupitelstvo přineslo řadu změn, kontroverzních výroků a hlavně těžko pochopitelnou situaci. V předjednané věci změny dotace pro letos neuskutečněný festival Kult pospíchali dva zastupitelé PRO!Ústí na poslední možný vlak, návrh tak díky tomu neprošel.

Největší změny vzešlé z jednání 13. zastupitelstva vám přinášíme v kostce. Začněme od konce, protože ten nakonec v kontroverznosti předčil všechny ostatní. Poslední bod jednání ve večerních hodinách měl být formalitou. Předjednaný návrh na změnu dotace pro nekonaný festival Kult měl papírově většinu. Náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO) navrhla zastupitelstvu umožnit organizátorům republikově proslulého festivalu KULT (2020) změnit parametry dotace a „prominout“ vrácení 350 000 korun dotace na akci, která se po několikaměsíčních přípravách po vládních omezeních nekonala. Jenže dva zastupitelé Lukáš Blažej a Jiří Němeček z PRO!Ústí „museli“ opustit sál.

                                                                  Zdroj: magistrát města Ústí nad Labem

Sbírka a odvoz

Na sociální síti Facebook se strhla vlna nevole proti takovému jednání. Lidé koketují s přispěním do existující sbírky, aby se finanční pomoc dostala k organizátorům. Lukáš Blažej, který opustil sál z důvodu odjezdu do Prahy se hájil tím, že to jinak nešlo. „Bohužel, do práce musím i den po konání zastupitelstva. Momentálně pracuji (při studiu) v Praze a nemám home office. Kdyby bylo jiné řešení, zůstanu až do konce, ale bohužel se hlasovalo až po odjezdu posledního vlaku. Ptal jsem se s předstihem primátora, zda nepřeruší v 19 zastupitelstvo a nesvolá další za týden, ale řekl mi, že tentokrát chce celý program dokončit,“ zní celé prohlášení Lukáše Blažeje.

ČTĚTE TAKÉ
Zadlužené Ústí žádá další úvěr 100 milionů. Je to bianco šek - bouří se opozice

                                                                                            Zdroj: komentář Lukáše Blažeje na Facebooku

Ale ani s takovým argumentem nepochodil. Organizátor festivalu KULT mu dokonce nabídl, že by pro něj nebyl problém odvézt mladého politika autem do Prahy, aby mohl zůstat v sále a hlasovat pro změnu účelu dotace.

                                                                                        Zdroj: komentář Jana Kvasničky na Facebooku

Celá diskuze ohledně zpackaného hlasování měla své pokračování.

Zdroj: facebooková konverzace

Jestli se bude známý a kvalitní festival konat se teď jeví neprůhledně. Své vyjádření přidal v komentáři Jan Kvasnička. „Pokud město chce zpochybňovat svou finanční spoluúčast na Kultu, jehož je hlavním partnerem a který má zařazený mezi akcemi mimořádného významu a chlubí se jím třeba ve včera schválené strategii města, tak pak pro mne nemá význam pokračovat v našich aktivitách,“ napsal na Facebook.

Sundaný náhubek

Změna na první pohled nepatrná, ale svým významem zásadní. Jedná se o možnost zastupitelů vyjadřovat se ke konkrétním bodům. Status quo byl vrácen o dva roky zpět, kdy se prosadila možnost pouze dvou tříminutových vystoupení. Pro pokračování projevu musel řečník požádat zastupitelstvo, kde většinou disponovala koalice tažená hnutím ANO. Návrh Yvety Tomkové na demokratičtější průběh jednání prošel zastupitelstvem, nově se může vyjadřovat před i po jednání členové zastupitelstva. Svými hlasy tomu pomohli členové koalice UFO.

ČTĚTE TAKÉ
Úlitba veřejnosti nebo další slabost koalice? V Ústí končí náhubkové omezení projevu zastupitelů a občanů

Další ústupek a změnu přineslo schválení návrhu architekta Jana Hroudy o konání zastupitelstva. Nově se uvidí zástupci občanů jednou měsíčně a časy se uzpůsobí tomu, aby mohli na jednání chodit přispívat svými názory i občané města.

Bez většiny

První signály, že vláda v Ústí ztrácí dech přišly už v létě, kdy dres ANO vyměnila Ivana Kurljuková a namířila si to do hnutí Vaše Ústí. Tím ztratila koalice nejtěsnější většinu hlasů. Ústecká zastupitelka se netajila svou nespokojeností uvnitř hnutí a několikrát se zdržela hlasování v klíčových situacích. Navíc se pod koaliční smlouvu nepodepsala členka ODS Lenka Černá, která hlasuje s opozičními zastupiteli.

Kdo vládne Ústí?

Koalice pod vedením ANO ztratila drive a už jen těžko lze mluvit o tom, že řídí město Ústí nad Labem. Razítkem na toto tvrzení byl souhlas s tím, že rada města bude omezena na rozhodování do 500 tisíc korun z původních 5 milionů. K údivu proto hlasovali sami členové klubu ANO.

                                                                       Zdroj: magistrát města Ústí nad Labem

„Nabízí se jediná otázka: proč nemají primátor Nedvědický a spol. dostatek cti, aby okamžitě rezignovali? Protože tohle je Waterloo,“ napsal na svůj Facebook novinář Robert Malecký, který celou situaci pozorně sleduje.

Do konce volebního období zbývají ještě dva roky a momentálně není jasné, jak bude „vláda“ prosazovat své návrhy. K tomu bude potřebovat i hlasy opozice. I proto možná byla na 13. jednání natolik vstřícná.

 

Autor: