Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Termo Děčín požaduje proplacení ztrát ze zisku. Chystá se soud

12. 04. 2021

Facebook: Bavíme se s Termo Děčín

Teplárenská firma Termo Děčín žádá od Stavebního bytového družstva Děčín náhradu ušlého zisku. O peníze přišla údajně z nedodržení podmínek, jelikož se některé byty převádí na jiné společnosti. Termo se obhajuje tím, že SBD nedodržuje memorandum i přes to, že ceny za služby jsou jedenáct na minimu. 

SBD vlastníkům bytů tvrdí, že by odpojením od Termo Děčín ušetřili až polovinu výdajů. Firma tak žádá proplacení 1,4 milionu korun, o které kvůli odhlašování bytu přišla. Okresní soud v Děčíně přitom už jednou rozhodl o splacení 555 tisíc korun, které Termo Děčín žádalo za rok 2016. SBD se odvolalo a požadovanou částku nezaplatilo. Po sečtení dalších uplynulých let se tak částka téměř ztrojnásobila. 

Domluva s městem

V roce 2015 byla od města a SBD domluvena podpora rozvoje centrálního zásobování tepla, Termo jako reakci slíbilo snížit ceny. Podle tiskové zprávy Termo Děčín veškeré podmínky fungování splnilo. Cena tepla za gigajoul klesla o 10 % tak, jak bylo domluveno. V roce 2014 činila cena za gigajoul 630,- Kč, letos je cena 580 Kč. I přes tak velké snížení svou stranu domluvy SBD nedodrželo. 

SBD nevidí ve svých činech žádné pochybení. Předseda bytového družstva označil chování Terma jako “šikanózní” a nesouhlasí s vyplacením zisku. Podle něj nemůže společnost nařizovat lidem, kteří si sami zateplí svůj dům k tomu, nemít vlastní zdroj tepla. To je podle Libora Štěpána, předsedy představenstva Termo Děčín neekonomické, jelikož tímto žádné velké peníze neušetří. 

Město, jakožto třetinový majitel firmy, se tak potýkalo s problémem navýšení výdajů  „Dosavadní odpojování od centrálního zásobování navýšilo každoroční výdaje města a ostatních veřejných subjektů o více než tři miliony. To jsou peníze, které pak chybí třeba na zateplení škol a podobné úsporné projekty,“ na což upozorňoval bývalý primátor města, Vladislav Rašek.

Jak SBD tak Termo jsou přesvědčení o své nevinně. Podle slov předsedy bytového družstva, Jiřího Cháry, se naopak na soud velmi těší. „Jsme naprosto a skálopevně přesvědčeni, že jsme žádnou dohodu neporušili. To, co dělá Termo a jak vůči nám vystupuje, považujeme jednoznačně za šikanózní způsob komunikace se svým obrovským a důležitým zákazníkem. Vnímáme to jako šikanózní žaloby, které nejsou postavené na reálném základě,“ uvedl pro iDnes Chára. 

Autor: