Dnes

  • Čtvrtek 26. května 2022
  • Svátek má Filip

Stopy Berbrova gangu míří do Ústeckého kraje. Vitner se cítí nevinný!

01. 11. 2020

Ústecký kraj – Zatýkání a naděje pro všechny fotbalové fanoušky. Jak už všichni dobře vědí, Roman Berbr a jeho kumpáni mají vážný problém. Podle policie vybraní rozhodčí ovlivňovali fotbalová utkání v České fotbalové lize, především mají stát za postupem Slavoje Vyšehrad. Roman Berbr už rezignoval na post místopředsedy FAČR (Fotbalová asociace České republiky) a je vyšetřován ve vazbě. Spolu s ním je obviněn i Miloš Vitner, rozhodčí a sekretář Ústeckého krajského fotbalového svazu z Teplic.

Na Strahově padaly hlavy, vůdce organizované skupiny zvaný Náčelník nebo Taťka byl odveden v poutech a byla na něho uvalena vazba. Romana Berbra a jeho kumpány sledovala Policie ČR dva roky. Vyvrcholením policejní práce bylo zatýkání a prohlídka nebytových prostor fotbalové asociace na Strahově, jak potvrdil mluvčí FAČR Michal Jurman. Spolu s místopředsedou svazu Berbrem obvinila policie dalších devatenáct lidí, mimo jiné i vyšehradského Romana Rogoze. Čelí podezření z ovlivňování zápasů nižších soutěží, nekalé sázky a další finanční machinace.

Šok pro všechny

V populárním pořadu televize O2 se k celé záležitosti vyjádřil rodák z Verneřic a vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem Vladimír Šmicer. „Všichni víme, jak se Berbr tvářil sebevědomě, jak má všechno pod kontrolou. Mysleli jsme si, že se to nikdy nestane, že na něco takového nikdy nedojde,“ rozpovídal se o zatčení populární hráč s přezdívkou Štístko. Co podle něho ale chybělo k jistotě, že se něco nekalého ve fotbale děje, byly konkrétní zjištění a předložení důkazů. „Řada lidí o tom mluvila a kritizovala. Třeba můj tchán Ladislav Vízek a další, ale chyběly tomu důkazy. Mě potěší, jestli někdo důkazy předloží a fotbal se pročistí,“ uvedl Šmicer.

Stopa vede na sever

Spolu s Berbrem bylo obvinění sděleno i sekretářovi Ústeckého fotbalového svazu Milošovi Vitnerovi. Ten si najal právníka a v poskytnutém rozhovoru pro Idnes.cz se dušoval, že nic špatného neprovedl. O své nevině nepochybuje, dokonce ji věří na tisíc procent. „S obviněním nesouhlasím. Ničeho, z čeho jsem obviněný, jsem se nedopustil. Proti obvinění jsem podal prostřednictvím svého advokáta stížnost,“ řekl redaktorům Idnes.cz.

Peníze by museli vracet

Podle serveru Lidovky.cz se sešla trojice rozhodčí s Romanem Rogozem v hotelu Pyramida v Praze, aby dojednali jak budou utkání Vyšehrad – Chrudim rozhodovat. Podle policie mělo jít o to, že pokud by Vyšehrad vyhrál, sudí by inkasovali 170 tisíc korun. K tomu ale nakonec nedošlo. Vzhledem k faktu, že utkání Vyšehrad utkání prohrál 1:3, tak k předání smluvené částky nedošlo. „Uvedení rozhodčí nabídku přijali, nebyl splněn účel předaného úplatku, tak Roman Rogoz plnění nepředal,“ uvedli policisté.

Zaměstnanec svazu

Vitner je v nelehké situaci. Jako aktivní rozhodčí a činovník je zaměstnancem FAČR. „Chci se zeptat předsedy asociace Martina Malíka, co se mnou bude dál. Jsem zaměstnaný na FAČR,“ prohlásil v rozhovoru pro Idnes.cz. Více se Vitner nechtěl k celé živé kauze vyjadřovat, vzkázal jen, že se pokusí očistit své jméno. „Zasáhne to každého, komu by se něco takového stalo. Ani se mi tomu moc nechce věřit. Jsem obviněný, musím se hájit, prokázat svoji nevinu. V tu samozřejmě věřím na tisíc procent,“ uzavřel teplický sudí.

Autor: