Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Stížnosti na průběh voleb. Piráti upozorňují na chyby, ANO v tom vidí zbytečné zdržování

24. 10. 2020

Ústecko – Na své první zasedání krajského zastupitelstva si nově zvolení politikové budou muset počkat. Nejreálnější termín je stále uváděn do 5. listopadu. Nejprve musí Krajský soud se sídlem v Ústí nad Labem prověřit stížnosti na průběh voleb, které dorazily tři. Jedna z nich už byla zamítnuta. Podle vítězného hnutí ANO jde o podivný způsob demokracie a zdržování.

S tím nesouhlasí člen Pirátů Lukáš Blažej, který vešel ve známost svým vyhraným sporem s magistrátními úředníky. „Chceme upozornit na chyby voleb, neusilujeme o jejich zneplatnění. Hlavním cílem je zjistit, zda a co se má udělat jinak ve volbách do Sněmovny,“ řekl pro Naseustecko.cz mladý politik. Blažej předpokládá, že se volby budu konat za podobně nepříznivých pandemických podmínek jako letošní krajské. „Proto je podáván návrh na dva okrsky, ne na volby jako celek,“ upřesnil člen pirátské strany.

Ztracené hlasy v Meziboří

Ze tří stížností už byla jedna zamítnuta. Týkala se roušky s logem ve volební místnosti, tu soud neuznal jako odůvodněnou. Důvodem další stížnosti jsou ztracené obálky ve volebním okresku v Meziboří. Blažejovi se dále nelíbilo, že nebylo umožněno hlasovat lidem, kterým byla nařízena karanténa mezi čtvrtkem večer, kdy bylo naposledy možné objednat zvláštní přenosnou urnu, a páteční 14. hodinou, kdy začaly volby. „Jsme jedinou stranou, která předkládala pozměňovací návrhy k zákonu, který letošní zvláštní hlasování upravoval, a stejně tak jsme jedinou stranou, která usiluje o nápravu před soudem,“ uvedl Pirát Blažej.

Nový způsob demokracie

Opačný názor zastává hnutí ANO, které vidí ve stížnostech zbytečné protahování ustanovujícího zasedání krajského zastupitelstva. Na svých oficiálních facebookových stránkách si hnutí pokládá otázku: „je zajímavé, že pirátská strana podala stížnost den po podpisu memoranda nové koalice, že by nové způsoby demokracie?“ Vítězové voleb nejsou s takovým postupem spokojeni a vidí v tom jiný záměr. „Když se nepodařilo vyhrát volby poctivě ani obejít vítěze, tak prohlásíme volby za neplatné? S těmito praktikami se nemůžeme smířit,“ píše se na profilu ANO.

Kupka vyhrál až po přepočtu

Proč je potřeba volby kontrolovat? Piráti uvádí jeden konkrétní přepočet hlasů, kdy se měnil vítěz a budoucí poslanec. Podle součtu hlasů byl zvolen Petr Bendl, ale po stížnosti a přepočtu hlasů vyšlo najevo, že by měl do Parlamentu ČR putovat Martin Kupka. „Snažíme se o to, aby byly chyby řešeny průběžně, dříve než povedou k takto zásadní změně výsledku,“ pronesl Blažej.

Kupčení s hlasy

V Ústeckém kraji to není první žaloba na průběh voleb. V minulosti se několikrát spekulovalo o kupování si hlasů ze sociálně vyloučených lokalit za pár stovek. Podle Kateřiny Stojanové je na místě ostražitost. „Perfekce a hlídání voleb by mělo být jednou z primárních činností strany, která je jejich přímým účastníkem, tak, aby volby byly skutečným odrazem vůle občanů,“ prohlásila Pirátka a upozornila na volební průběh na Vysočině. „Pokud jsou Spojenci komfortní s obstrukcemi ve volebním procesu, pak by si měli promluvit se svými kolegy z TOP09 na Vysočině, kde je stížnost podána proto, že se nedostali do zastupitelstva jen o jeden jediný hlas,“ uvedla Stojanová.

Autor: