Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Stavba za desítky milionů hotova. V Děčíně se otevře nové přístaviště

19. 04. 2022

ŘVC

Modernizace řeky Labe se daří. Ředitelství vodních cest ČR plánuje ve čtvrtek slavnostní otevření veřejného přístaviště pro malá plavidla v Děčíně, na pravém břehu řeky Labe.

Ředitelství vodních cest dělá vše pro to, aby se Labe po plánovaném splavnění do Hamburku kvůli nákladním lodím stalo rovněž turisticky atraktivní pro menší plavidla. Děčínské otevřené přístaviště pro rekreační plavbu je prvním z nové vlny veřejných přístavišť budovaných Ředitelstvím vodních cest na Labi. Stavbu realizovala firma Labská strojní a stavební společnost a celkové náklady činily 33 milionů korun za rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Předmětem záměru stavby bylo „zajištění možnosti krátkodobého a střednědobého podélného stání 4 malých sportovních a rekreačních plavidel o užitné délce do 20 m, včetně zajištění bezpečného nástupu a výstupu osob a odběru elektrické energie a vody z odběrného sloupku,“ píše se v záměru projektu na stránkách ŘVC.  Výhledově je počítáno s doplněním mola o 4 výložníky.

Dalby ve Hřensku

Již minulý rok ŘVC za přítomnosti hejtmana kraje Jana Schillera, poslance Karla Krejzy a dalších významných hostů otevřelo dalby ve Hřensku, které poslouží pro nákladní lodě přesahující i délku 100m. Ředitel ŘVC Lubomír Fojtů při této příležitosti představil na palubě projekt jezu v Děčíně, který má být nejekologičtější stavbou a má zajistit po celý rok hloubku řeky 140 cm.

Výstavba jezu počítá s rovněž s hydroelektrárnou, jež má pokrýt polovinu spotřeby města Děčína. Česko-německou smlouvu prezidentského typu o splavnění Labe již schválily všechny relevantní orgány a zbývá jen ratifikace Poslaneckou sněmovnou.

Autor: Lukáš Veselý