Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Starostové Žatce a Loun se vzdali placených funkcí na kraji

14. 11. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek město Žatec pixabay.com
Ústecký kraj – Nově zvolený starosta Žatce Radim Laibl (ANO) se vzdává placeného postu krajského radního ve zdravotnictví, funkci bude vykonávat jako neuvolněný. Nový starosta Loun Milan Rychtařík (ANO) už nebude mít placenou funkci předsedy krajského výboru pro zdravotnictví. Novinářům to řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Obě změny budou schvalovat zastupitelé 12. prosince. Za dva roky vyplatil Ústecký kraj předsedům výborů 18,4 milionu korun.
„Nemám problém s tím, že radní pro zdravotnictví bude neuvolněný. Něco jiného by bylo, pokud by to bylo na začátku volebního období. Stejně tak předseda výboru. Z větší části se budou oba věnovat práci starostů,“ uvedl hejtman. Podle něj je lepší jít touto cestou, než na místo zvolit někoho jiného a toho zaučovat. „V Žatci bylo jasné, že lidé chtějí změnu, měl jsem dost preferenčních hlasů, nemohl bych předstoupit před lidi a říci, že to dělat nebudu. Proto jsem se rozhodl, že Žatec upřednostním, ale funkce radního pro zdravotnictví má přesah do regionu a kolegové mě žádali, abych ji neopouštěl,“ řekl Laibl. Neuvolněným radním je také primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO).

Naopak placenou funkci náměstka hejtmana má od podzimu Jiří Kulhánek (ODS), který vykonával post jako neuvolněný, byl zároveň starostou Kadaně. V novém volebním období je pouze členem rady města a za funkci prvního náměstka bere plný plat.

Ústecký kraj má devět výborů zastupitelstva. Všichni jejich předsedové byli zvolení jako uvolnění a pobírají plný plat, který podle nařízení vlády přesahuje 90.000 korun. Mluvčí kraje Magdalena Fraňková řekla, že do září předsedům výborů kraj vyplatil 18,4 milionu korun. Předsedové se zodpovídají zastupitelům. „Výbory hrají velkou roli v naší práci, připravují podklady pro zastupitele,“ uvedl hejtman s tím, že by se znovu rozhodl pro placené funkce.

Opoziční zastupitel Filip Ušák (STAN) navrhoval na začátku volebního období před dvěma lety, aby předsedové výborů byli neuvolnění, to ale zastupitelé neschválili. Debatovalo se tehdy dlouze o zastoupení opozice ve výborech. Z devíti výborů bylo nakonec zvoleno sedm předsedů z koalice ANO, ODS, Spojenci pro kraj. „Praxe ukázala vyprázdněnost těchto funkcí. Výbory se schází sporadicky, odvedená práce je minimální. Prokázalo se, že jde o trafiky pro funkcionáře koaličních stran. Práce výborů a jejich předsedů neodpovídá tomu, že by měli brát v podstatě poslanecký plat,“ řekl Ušák, který je řadovým členem finančního výboru.

Zdroj: ČTK

Autor: redakce