Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Starostka Neštěmic ve střehu. Upozornila policii na možnost kupčení s hlasy

29. 09. 2020

Ústí n. L. – Historie se opakuje. Jen několik dní před otevřením uren krajských voleb je na světě podezření pokusu o ovlivňování hlasů občanů. Kupováním volebního úspěchu opakovaně proslul především Ústecký kraj, kde byla po posledních komunálních volbách podána žaloba pro jejich neplatnost. Tehdy soud nevyhověl a nechal celou věc zamítl. Za koupí hlasů stála řada politických subjektů. O celé situaci byla informována Policie ČR, která bude situaci v problémových lokalitách monitorovat.

Nechvalně známé praktiky se na Ústecku objevují s odstupem času zas a znovu. Nejvíce se hrozící nebezpečí týká sociálně vyloučených lokalit. Jich připadá na kraj celá jedna třetina z celé republiky. Konkrétně se mluví o janovském sídlišti v Litvínově a Krásném Březně a Neštěmicích v Ústí nad Labem. Tam už dospěla situace k tomu, že se informace dostala až na radnici. Tamní starostka Yveta Tomková se má na pozoru.

„Začínají se k nám dostávat informace ohledně nakupování volebních hlasů,“ napsala starostka Tomková vedoucímu neštěmického oddělení Policie ČR. Informaci práskli sami Romové.  „Naši zapisovatelku, která roznášela volební lístky, oslovil muž romské národnosti s tím, že se údajně vyplácí tisíc korun za to, když půjde k volbám,“ napsala starostka Neštěmic, pod které spadá i Krásné Březno. Situaci proto řešila s příslušnými orgány a podala žádost o zvýšený dohled policejních složek tam, kde to bude potřeba.

Za hlas už tisícovku

Doba letí dopředu a roste cena spotřebního zboží. Nejinak je tomu i u volebních hlasů. Jak uvedl web HlidaciPes.org, cena hlasu voliče narostla až na hodnotu jednoho tisíce korun. To je raketový nárůst, dříve se spekulovalo o čtyři sta korunách. Policie už o celé záležitosti byla informována a učiní potřebné kroky k tomu, aby volby proběhly podle zákona. „V rámci přijatých opatření jsme vycházeli ze zkušeností z předešlých voleb a výkon služby zaměříme i na místa, kde v minulosti bylo zaznamenáno kupování hlasů,“ prohlásila mluvčí severočeské správy Jana Slámová.

Pozorný Globočník

Že něco není v pořádku si všiml a celou věc upozornil sociální pracovník Josef Globočník. Pracuje na janovském sídlišti v Litvínově a sám kandiduje do krajského zastupitelstva. Na svém Facebookovém profilu uveřejnil video, kde o celé věci hovořil. Vyzval všechny, komu to není lhostejné k tomu, aby pomohli sledovat průběh krajských voleb a v případě nekalých praktik, je pomohli odhalit. Na konci sdělil autor poselství pro Romy, aby se nenechali koupit překupníky, kteří pracují pro politické subjekty.

http://https://www.facebook.com/petr.globocnik/videos/10221800040042780/

 

 

 

 

Autor: