Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Starosta spolku Společně: Stříhání pásek politiky je demotivující pro ostatní aktéry

21. 09. 2020

Ústí n. L. – Rozhodli se, že nebudou sedět v koutě a čekat, až přijde změna sama od sebe. Založili spolek Společně, který sdružuje aktivní lidí z Ústí nad Labem. Starostou se stal Zbyněk Novák, který chce se svými spolupracovníky realizovat dobré nápady a rozvíjet mnohdy podceňované krajské město. Účelem spolku je podpora občanské soudržnosti, kultury, sportu, zájmových činností, a snaha zapojit občany do věcí veřejných.

Jaká je podle vás role spolků v Ústí?

V Ústí nad Labem funguje několik spolků, které mají rozdílné cíle své činnosti. Bezpochyby jsou důležitou součástí veřejného života. Svým způsobem to navazuje na prvorepublikovou tradici, kdy byly spolky významnou součástí veřejného života ve městě. Na začátku století, kdy naše město zažívalo zlatou éru, bylo v Ústí více registrovaných členů spolků než obyvatel města. Dnes je to o poznání skromnější. Přesto spolky ukazují, že rozvoj města nemusí být jen v rukách magistrátu. To je také i náš cíl ukázat, že spousta věcí se dá realizovat i nezávisle na radě, nebo zastupitelstvu města.

S kým spolupracujete?

V Ústí existuje několik spolků, se kterými komunikujeme, a na některých akcích spolupracujeme. Není to zas tak velká komunita lidí, proto když se spojí síly, je větší šance na úspěch.

Jaká jednání vedete s magistrátem v Ústí?

Bez toho, abychom realizovali naše aktivity, nejde pracovat bez komunikace s magistrátem. Musím říct, že u úředníků magistrátu se setkáváme často s tím, že se nám snaží vyjít vstříc, ale často narážíme na to, že město moc se spolky neumí spolupracovat. Velmi často se hledají důvody, proč něco nejde realizovat, než aby se hledaly cesty, jak by to šlo. Město má i pro spolky několik dotačních titulů, kterými jejich činnost podporuje. Ale pro lepší realizaci by to chtělo větší spolupráci, pak z toho mohou lépe profitovat obě strany.

Jak do toho promlouvají politici a jaké s nimi máte zkušenosti?

Bohužel, někteří politici vidí naše aktivity jako konkurenci. Pro město by ale bylo prospěšnější, pokud by se spolky vzájemně spolupracovalo, než soupeřilo. Někteří politici mají prostě zafixované, že když se něco zrealizuje, musí to být oni, kdo stříhá pásku. To je ale demotivující pro ty, kdo realizaci dá velké úsilí, aby se pak koukali, jak se někdo chlubí cizím peřím. Dle mého podhledu se ale situace pomalu zlepšuje, ale k optimálnímu stavu to má ještě hodně daleko.

Co byste chtěli v Ústí změnit?

Je toho spousta. Ať se podíváte téměř na jakoukoliv oblast města, jsou tam rezervy a jde něco zlepšovat. Od údržby a úklidu města, rozsahu a stavu zeleně, infrastruktury turisticky zajímavých míst, a spousta dalších. Těmito projekty se také zabýváme.

Vedle toho je naším cílem nastartovat veřejné dění a zapojit co nejvíce lidí aktivně do veřejného života. Pořádáme například vzdělávací a diskuzní akce, nebo upozorňujeme na problémy města a nabízíme možnosti řešení. Připravili jsme několik akcí pro rodiny s dětmi. V plánech toho máme spoustu.

Zapojíte se aktivně do politiky?

Spolek vznikl na základě spojení veřejně aktivních lidí, a některých i politicky aktivních na komunální úrovni. To, co děláme, v podstatě vychází z volebního programu. Můžeme tak realizovat to, co jsme slibovali, i když nejsme v zastupitelstvu. Někteří aktivní Ústečané se nechtějí moc zapojovat do politiky, vidí politiku jako něco špatného. Já to tak ale nevidím. Podle mě, pokud chceme prosadit více věcí, je nezbytné se aktivně zapojit i do komunální politiky a získat ve volbách mandát a podporu od občanů našeho města realizovat to, co si dáváme za cíl.

Co vnímáte jako palčivé problémy Ústí nad Labem?

Asi největší problém jsou vyloučené lokality. To je obrovský problém, který nejvíce kazí reputaci našeho města. Řešení není jednoduché, ale máme některé plány, které by mohli situaci zlepšit. Mezi dalšími problémy vidím například údržbu města od infrastruktury po zeleň. Ale to nejsou problémy, co by zvládl vyřešit spolek, to je nutné řešit minimálně na komunální úrovni.

Spolupracujete s krajskými institucemi?

Nepřímo, jen v administrativní rovině, například při pořádání veřejné sbírky, která to vyžaduje. V Ústí nad Labem máme práce dost k tomu zlepšit život ve městě, na to se chceme soustředit.

Autor: