Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Starosta Loun ke kauze poradkyně Marschallové: „Je to neakceptovatelné“. Proč ji kryl místostarosta Rychtařík

10. 04. 2021

Foto: Twitter Milana Rychtaříka

Louny – Pavel Janda, který řídí lounskou radnici, se exkluzivně pro Naseustecko.cz vyjádřil ke stavu proočkovanosti ve svém regionu. Rezolutně odmítl způsob vyplácení peněz exporadkyni hejtmana Vladislavě Marschallové, která ve funkci skončila. Její pozici naposledy hájil šéf zdravotnického odboru Milan Rychtařík, který si za to vysloužil oprávněnou kritiku. Jako dobrou zprávu označil Pavel Janda počátek očkování praktickými lékaři.

Rychlá reakce na kauzu, která zahýbala koalicí Ústeckého kraje komentoval diplomaticky. „V obecné rovině je něco takového neakceptovatelné. V situaci, kdy někdo dostává peníze za to, že je doprovod hejtmana a práci nevykonal, to je špatně,“ prohlásil Pavel Janda. Indicie nasvědčují tomu, že se tak dělo s tichým souhlasem vedoucího zdravotnického odboru Milana Rychtaříka.

Na druhou stranu ocenil, jak se daly věci rychle do pohybu a poradkyně hejtmana Vladislava Marschallová skončila na minutu. Právě jí se ještě prvního dubna zastával Milan Rychtařík, který vede „Jsem rád, že představenstvo Krajské zdravotní vše rychle rozkrylo a vyřešilo. Není možné, aby měl někdo nárok na odměnu vyšší než lékaři v nemocnicích, kteří pomáhají s pandemií,“ dodal Janda.

Jako pozitivní výsledek celé kauzy vnímá Pavel Janda fakt, že došlo k přesunutí kompetencí při rozhodování u projektů z Fondu Spravedlivé transformace, který má dopomoci k přechodu od užívání fosilních zdrojů energie na více ekologické zdroje. „Po jednání Rady kraje dojde k přesunutí kompetencí, což bude ku prospěchu věci,“ řekl pro Naseustecko starosta Janda.

Ústecký kraj zaspal

Nepěknou vizitku Ústeckého kraje umocňuje fakt, že patří mezi regiony, které na tom nejsou v proočkovanosti dobře a pohybuje se mezi nejhoršími. „Myslím si, že jsme zaspali a doplatili jsme na to, že naše vakcíny směřovali do jižních Čech a do Prahy, kde byly potřeba už druhé dávky. Očkovacích center máme dostatek, tak věřím, že když bude více vakcín, tak to doženeme,“ prohlásil Janda.

ČTĚTE TAKÉ
Zastupitelstvo se štíplo vedví. Řešila se hejtmanova asistentka Marschallová a smlouvy s KZ

Chybí více vakcín

Situace na Lounsku se podle jeho slov vyvíjí i přes celkový vládní chaos uspokojivě. „Jen kdyby bylo více vakcín. I přes rozporuplné nařízení Vlády České republiky nám krizové řízení na kraji funguje, musím ocenit, že na svých pozicích jsou úředníci, kteří se chovají profesionálně. Tím nás celou situaci usnadňují a je to pro nás jednodušší,“ ocenil starosta Loun.

Zpět do škol, očkovat budou i praktici

Mezi další úkoly v agendě Pavla Jandy je návrat žáků zpět do školních lavic. „Mělo by to vše zafungovat. Ředitelé škol, které zřizujeme od nás mají dostatek informací. Bohužel u dětí, kde se rodiče rozhodnou netestovat své dítě, tak nezbývá než ho nechat doma,“ přiblížil Pavel Janda. Od soboty začínají očkovat i někteří praktičtí lékaři. „Například pan doktor Slavík, z toho mám radost, že je vše připraveno,“ dodal starosta.

Autor: redakce