Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Spravedlnosti bylo učiněno zadost: Poslanec Růžička odškodněn půl milionem

01. 10. 2021

redakce

Obvodní soud pro Prahu 2 přiřkl poslanci hnutí ANO Pavlu Růžičkovi za nezákonné trestní stíhání v postoloprtské kauze odškodnění půl milionu korun. Zprávu přinesl server Česká justice. Růžička byl nezákonně stíhán spolu s dalšími zastupiteli města Postoloprty za údajně nevýhodný prodej domu, nacházejícím se v majetku města.

Po původním zproštění obvinění požadoval Růžička odškodnění v celkové výši 2,5 milionu korun, nicméně Ministerstvo spravedlnosti mu ale přiznalo náhradu jen ve výší 100 tisíc korun, proto se obrátil na soud. Růžička je podle všeho s verdiktem spokojen, jelikož se proti rozhodnutí odvolávat nebude.

 

„Soud nedávno dospěl k závěru, že jeho nárok je oprávněný, neboť orgány činné v trestním řízení pochybily a nezákonným trestním řízením výrazně zasáhly do osobního života Růžičky,“ uvedl web Česká justice.

Požadovanou výši odškodnění soud upravil směrem nahoru s přihlédnutím k podobným případům a rovněž zohlednil skutečnost, že politická kariéra Pavla Růžičky, který kandiduje za ANO v Ústeckém kraji, nebyla zcela ukončena. Soud vzal na zřetel také skutečnost, že výše odškodnění nemá sankční charakter. „Nemělo by žalovanou trestat za to, co bylo způsobeno zde orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl soud ve zdůvodnění.

Desítka zastupitelů města Postoloprty na Lounsku čelila trestnímu stíhání téměř tři roky, podle obžaloby v minulém volebním období schválili prodej obecního objektu za nevýhodnou cenu. Revizní posudek ale prokázal, že cena nevýhodná nebyla.

Okresní soud v Chomutově v dubnu 2019 zprostil všechny obžalované bývalé zastupitele obvinění, přičemž vyšlo najevo, že orgány činné v trestním řízení postupovaly neodborně a přehlížely od počátku důkazy svědčící ve prospěch obžalovaných.

Autor: Lukáš Veselý