Dnes

  • Čtvrtek 1. prosince 2022
  • Svátek má Iva

Solární podvod poslal dva muže do vězení. Za pět let si přišli na sto miliónů

11. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační foto (pixabay.com)

Ústecký kraj – Pravomocný rozsudek padl v případu společnosti Talwin. Trval deset let a vynesl odsouzeným podvodníkům tresty sedm a pět let odnětí svobody. Solární elektrárna v Moldavě byla spuštěna nezákonně. To definitivně potvrdil odvolací vrchní soud v Olomouci. 

Soud vynesl tresty pro bývalého představitele firmy Talwin Vladimíra Čermáka, který byl pravomocně odsouzen za podvod k sedmi rokům vězení. Revizní technik Michal Bund vyfasoval pětileté vězení za falešná razítka. Na přelomu let 2010 a 2011 se na Moldavě nezákonně spustila elektrárna, která aktérům přinesla během pětiletého provozu 97 milionu korun. Celý start solárního byznysu byl na základě falešné revizní zprávy. 

Mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik pro Seznam Zprávy uvedl, že jejich odvolání byla jako nedůvodná zamítnuta. „Platí tedy rozsudek soudu prvního stupně, včetně uložených trestů, pro obžalovaného Vladimíra Čermáka trest odnětí svobody ve výši sedmi let a pro obžalovaného Michala Bunda trest odnětí svobody ve výši pěti let,“ napsal Seznamu Cik. 

Soud došel k názoru, že elektrárna v rozhodném období nebyla hotová a připravená ke spuštění. Ke spuštění provozu bylo nutno zfalšovat zprávy revizního technika. „K osazení elektroměru a připojení fotovoltaické elektrárny Moldava do sítě došlo 27. prosince 2010, čtyři dny před uplynutím zákonné lhůty,“ řekl policistům Ahmad Raad. Jeho případ bude ze zdravotních důvodů posuzován odděleně. 

   

 

 

Autor: Jiří Šlaj