Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Smutný starosta Loun: Ve vagonce snížili mzdy na polovinu, práce není. Šuškové si tady dobré jméno neudělali

19. 10. 2020

Louny – Je to k naštvání. Starosta Loun Pavel Janda má pocit, že buší pěstí do zavřených vrat. Jeho snahy kontaktovat vedení areálu Vagonky přišly opakovaně vniveč. Od ledna se přitom šéf města a vystudovaný právník snaží navázat s vedením fabriky – bratry Šuškovými společnou řeč. Bez úspěchu. Lidé ve firmě jsou na polovině svých mezd a v regionu těžko seženou obdobně placenou práci.

O to více je celá situace trpkým vínem, protože podnik pod bývalým majitelem šlapal. „Musím říct, že jsem byl v dobrém kontaktu s vlastníkem Czechoslovak group. Firma s námi dobře komunikovala a jelo to. Pro lidi byla práce,“ pochvaloval si někdejšího majitele, který měl zájem vést firmu i do budoucna. V insolvenčním řízení ale přišla astronomická nabídka od firmy TSS spadají do portfolia bratří Šušků. Ti nabídli částku vysoce přesahující odhad a nakonec za legendární vagonku zaplatili tři čtvrtě miliardy.

Chybí zakázky, není práce

Pavel Janda celé insolvenční řízení sledoval. „Jako advokáta mě to samozřejmě zajímalo. Vleklo se to skoro pět let. Od začátku jsem říkal, že mně jako starostovi je jedno, komu areál patří, ale je priorita, aby tam lidé měli práci a dostali za ní zaplaceno,“ prohlásil v rozhovoru pro Naseustecko.cz. S novým majitelem přišla do Vagonky nejistota, zaměstnanci, pokud již sami raději neskončili, obdrželi koncem měsíce nové platové výměry a bojí se o svou budoucnost. „Když si vezmu, že musel odejít subjekt, který práci měl a lidem platil. Teď tam jsou jejich kolegové, kteří lidem platí méně a nemají zakázky. To mi přijde hloupé a smutné,“ bědoval starosta Loun.

Omezené možnosti

Ač Janda nechce sedět se založenýma rukama, jeho kompetence jsou omezené. „Já jako starosta a město s tím nemůžeme nic udělat. Je mi jedno s čím do toho Šuškovi šli, ale tady si dobré jméno neudělali,“ má jasno. Právě na mizernou komunikaci si starosta stěžoval opakovaně, ale ticho na druhé straně neprolomil. „Tady je to zakleté, mantinely jsou dány pravidly insolvence. Tím, že to přiklepli tomu, kdo dal nejvíce. Tisíckrát mohu chtít, ale když na druhé straně nevidí a neslyší,“ vyjadřuje zklamání  šéf města v Českém středohoří.

Vysoké odměny

Lidé, kteří pravděpodobně z Vagonky odejdou, budou nuceni hledat si práci jinde, což v rozpínající se korona krizi bude stále problematičtější. Jako jedna z možností se nicméně nabízí dojíždění do průmyslové zóny Triangle. Důležitou roli bude hrát ale i výše mzdy.  “ V Trianglu je práce dost, ale je otázka, jestli pozice a jejich odměňování budou pro bývalé zaměstnance atraktivní. Vím, že Vagonka Louny platila velmi dobře. Byla to práce s přidanou hodnotou. Svářeči si tam vydělali tolik peněz, že by se o tom mohlo leckterému vysokoškolákovi zdát,“ má jasno Pavel Janda.

Úřední koronavirus

Dopad na práci ve městě má samozřejmě i koronavirus. V Lounech se podařilo ochránit skupinu rizikových pacientů, ale virus si našel cestu na úřad. „Hlavní úkol je, udržet koronavirus mimo rizikové skupiny. V Radě města máme dva pozitivní zaměstnance. Úředníci chodí na testy, ale najeli jsme na předem připravený scénář, jak fungovat přes home office,“ povídal Janda. Činnost úřadu by tím neměla výrazně utrpět, už před časem se omezily úřední hodiny. Jen co se starosta dozvěděl o možné nákaze, jel si udělat testy na letiště a zjistil, že je pozitivní. „Jsem sice unavený a bolí mě hlava tak nějak jinak, ale mělo by to být v pořádku,“ uzavřel Janda.

Autor: