Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

„Skončily fabriky, lidé odcházejí. Chceme spolupracovat s vládou,“ nabídl recept Kettner

27. 09. 2020

Ústí n. L. – V čase předvolebním dala redakce Naseustecko.cz prostor kandidátům na hejtmana, aby se vyjádřili k pěti stejným otázkám. V pořadí druhým, kdo nám zaslal odpovědi byl teplický pedagog a zastupitel Zdeněk Kettner, který vede kandidátku SPD v Ústeckém kraji.

Jaké máte témata pro krajské volby?

Naše ústřední heslo je Slušný a pracující občan na prvním místě. V našem kraji, který má dlouholetý problém s nepřizpůsobivými a zneužíváním sociálních dávek není třeba tento slogan dále rozvádět. Další zásadní témata pro SPD jsou zdravotnictví. Tam klademe důraz na jasnou definici rozsahu péče a vybavení pro okresní nemocnice a za druhé zlepšení pracovních podmínek a platů pro zdravotnický personál. Potřebujeme více českých lékařů a ostatních zdravotníků.

Jsme proti provozování azylového centra pro migranty v Předlicích, podpoříme zřizování pečovatelských domů pro seniory, nebo činnost organizací, které pomáhají seniorům a zdravotně a tělesně postižených. Věřím, že většina občanů obdržela náš volební leták či noviny, nebo nás sledují na Facebooku kde se mohou dozvědět i o dalších tématech.

Jak hodnotíte současný stav kraje, co považujete za nenaplněný potenciál?

Ten stav rozhodně není nikterak oslnivý. Před lety jsme byli na třetím místě v zemi v hodnotě HDP (Hrubý domácí produkt, pozn. Autora), nyní jsme předposlední, nebo dokonce poslední. Nenaplněný potenciál je rozhodně turismus, máme nádherné České Středohoří a Krušné hory, nejvíce hradů a zřícenin a řadu dalších zajímavých míst. Chybí lepší turistická infrastruktura, o které musíme jednat s centrální vládou. Dalším problémem je úpadek práce s přidanou hodnotou. Zavřely se fabriky, které produkovaly kvalitní stroje – např. loděnice v Děčíně a vytvořily se tzv. montovny. Klesá kvalifikace pracovníků, někde už si dokonce firmy na takové práce dováží zahraniční pracovní sílu.

Dochází k vylidňování kraje a odchodu kvalifikovaných lidí. Buď do Prahy a Středočeského kraje, nebo do zahraničí.

Jaké nejpalčivější problémy vnímáte?

V podstatě jsem odpověděl v předchozích dvou otázkách.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojený?

S takovým, který nám zajistí účast na krajské vládě a sílu prosadit zásadní body našeho programu. Jsme přesvědčeni, že bude vysoko nad deset procent.

Co byste případně jako hejtman pro kraj udělal?

Pro řadu témat, která jsem výše popsal je nezbytná spolupráce s vládou. Bez ní kraje neseženou na realizaci zásadních projektů prostředky. Proto bych se snažil být s ministry v intenzivním kontaktu a tlačil bych k tomu i naše koaliční partnery. Tyto vlastnosti jsem bohužel u končícího hejtmana Bubeníčka, kterého si jinak jako člověka vážím, trochu postrádal.

Je zkrátka třeba prosadit zásadní problémy Ústeckého kraje na celorepublikovou úroveň a věnovat jim prioritu. Problémy jako je zneužívání sociálních dávek, nebo situace okresních nemocnic si to rozhodně zaslouží

Autor: