Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Škodná v kraji: Chapadlo chobotnice ROP Petr Kušnierz zastavilo 25 projektů EU

29. 10. 2020

Ústecko – Jak to bylo s ovlivňováním dotací v kauze ROP? Přinášíme druhý díl, který má hlavní postavu Petra Kušnierze. V seznamu policie figurovalo jméno bývalého ředitele dotačního úřadu vysoko. Podle první obžaloby z roku 2011 byl odsouzen k nepodmíněnému trestu za korupční jednání, který si odseděl. Tím ale jeho příběh nekončí, spíše začíná. Kola justice se na plné obrátky roztočila v roce 2016, kdy dostal Kušnierz dalších sedm let za zneužití pravomoci úřední osoby a rozhodl se spolupracovat s policií.

První obvinění Petra Kušnierze se váže na březen 2011, kdy byl ředitel Úřadu Regionální rady v Ústí nad Labem podezřelý, že s dalšímu spolupachateli vyžadovali úplatky po některých malých žadatelích o dotaci. Podle soudu byl Kušnierz shledán vinným a odsouzen k nepodmíněnému trestu, který si již odseděl. Na svobodě si nepobyl dlouho a na řadu přišlo závažnější obvinění z ovlivňování dotací v další větvi kauzy ROP Severozápad.

Mluvka Kušnierz

Při dalším líčení v roce 2016 už se bývalý ředitel dotačního úřadu rozpovídal, ačkoliv vinu původně odmítal. Policie mohla rozšířit seznam obviněných osob. Obžalovaný policistům rozkryl, jak mělo probíhat rozdělování dotací z tohoto programu. Podle jeho mínění peníze v Ústeckém a Karlovarském kraji putovaly k lidem z ČSSD a ODS. Na tuto skutečnost upozornil Český rozhlas. Obě zmiňované politické strany mluvili o individuálním selhání a distancovali se od svých zapletených členů. Dohromady bylo obžalováno 24 lidí. Mezi nimi i vysoce postavení Sociální demokraté Arno Fišera a hejtmanka Jana Vaňhová. Za ODS se do nelegálního rozdělování peněz namočil podnikatel Daniel Ježek a radní René Budjač.

Na kauci se složila rodina

Zadržen a poslán do vazby byl podnikatel Daniel Ježek. Právě on měl patřit mezi hlavní strůjce machinací s dotacemi. Stejně jako ostatní čelí obvinění z ovlivňování příjmu dotací z programu ROP Severozápad. Soud měl obavu, aby podnikatel neutekl do zahraničí podobně jako exsenátor a bývalý starosta Chomutova Alexandr Novák. Toho policie dopadla a zdržela v Německu. Nakonec byl Ježek propuštěn na kauci 15,8 milionu korun. Kvůli obstavenému majetku obviněného je kauce asi maximem možného, na co se mohla Ježkova rodina složit.

Změněný rozsudek

V dalším běhu událostí byl Kušnierz poslán za katr na sedm let. Tolik mu vyměřil prvoinstanční soud a v roce 2017 potvrdil Vrchní soud v Praze. Hrozila mu dokonce vyšší trestní sazba, ale po spolupráci s orgány činnými v trestním řízení mu byl rozsudek snížen. „Ukládali jsme tresty, které již byly uloženy, byť jsme zpřísnili právní kvalifikaci,“ řekl předseda odvolacího senátu Vrchního soudu Michal Hodoušek Právu. A mohlo být pro potrestaného ještě hůře. Kušnierzův trest je souhrnný, protože se trestných činů dopouštěl v době, kdy mu běžela podmínka za předchozí korupci a zneužití pravomoci. Jemu a dalším pěti obžalovaným hrozilo až dvanáctileté vězení.

Zastavení rozdělování peněz

Dvacet pět projektů dostalo od Evropské komise stopku. Důvodem je změna výpovědi hlavního aktéra Petra Kušnierze v celém případu. Jeho obrat o sto osmdesát stupňů byl pro evropské úředníky překvapením. V únoru poprvé řekl, že ovlivňování existovalo, a to s vědomím krajských politiků. Brusel chtěl vědět, že projekty z dotací nejsou zmanipulované. To česká strana bez rozsudku soudu neuměla garantovat. U 25 problematických projektů sáhla ke spoluúčasti státu a financovala je zpočátku sama s vidinou dofinancování z EU. Vnímání České republiky v orgánech Evropské komise označila bývalá velvyslankyně ČR při Evropské unii Milena Vicenová jako ostudu České republiky.

Korunní svědek

Proces s dalšími obžalovanými stojí především na výpovědi Kušnierze. „Byla třeba alokace 200 miliónů na nějakou výzvu a vím, že 100 miliónů mělo jít pro ČSSD, 100 miliónů pro ODS,” uvedl pro Novinky.cz Kušnierz s tím, že za sociální demokraty peníze putovaly k tehdejší hejtmance Janě Vaňhové a jejím náměstkům Pavlu Koudovi a Arno Fišerovi. Za ODS to byl podnikatel Daniel Ježek a radní René Budjač. Podle Kušnierze bylo dopředu jasné, kolik jaká strana z dotací dostane. Proces nadále pokračuje a o vině či nevině bude rozhodovat Krajský soud v Ústí nad Labem a případně další odvolací soudy.

Autor: