Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

“Šeptanda” se potvrdila. Babiš si věří. V Ústeckém kraji vyzve Bartoše a Krejzu

29. 07. 2021

zdroj fota: oficiální stránky hnutí ANO (Milan Bureš)

Ústecký kraj – V zárodku se jednalo jen o spekulaci, která se ale do puntíku potvrdila. Premiér Andrej Babiš měl původně své hnutí reprezentovat ve Středočeském kraji, kam ale nakonec poslal svého “multiministra” Karla Havlíčka. Sám svede volební souboj s lídrem Pirátů Ivanem Bartošem v Ústeckém kraji. Silné trio doplňuje poslanec za ODS Karel Krejza, který kandiduje za koalici SPOLU. 

Některé indicie napovídaly, že by se možná kandidatura Andreje Babiše v Ústeckém kraji mohla stát realitou. Získané informace Naseustecko.cz prezentovalo jako první a byla to trefa do černého. 

“Výbor hnutí ANO rozhodl, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš povede kandidátku v Ústeckém kraji, na druhém místě pak členové výboru potvrdili poslance Jana Richtera,” uvádí tisková zpráva hnutí ANO. 

Premiér dokonce před finálním rozhodnutím republikového výboru hnutí ANO kraj navštívil a rozdával podpisy a úsměvy na všechny strany. Tím už s předstihem jednoho dne zahájil svou volební kampaň, lidem prezentoval svou novinku na knižním trhu Sdílej, než to zakážou. Podle důvěryhodného zdroje z okolí premiéra došlo na delší zvažování, kam svého krále na šachovnici umístit. Vzhledem k tomu, že jedním z největších soupeřů pro hnutí je koalice Pirátů a STAN, vybral si premiér právě místo kandidatury Ivana Bartoše (Piráti).

„Pan Babiš se rozhodl pro přímý souboj s předsedou Pirátů. (…) Není to tak dávno, co jsme navrhovali jeden volební obvod, kde by si to mohli rozdat lídři v jednom velkém souboji,“ řekl ČTK předseda Sněmovny a místopředseda hnutí Radek Vondráček. Změna podle něj měla velkou podporu předsednictva.

Vyjádření Ivana Bartoše se nám nepodařilo získat, k celé věci se vyjádřil místostarosta Litoměřic Karel Krejza. „Ptáte se mě, co já na kandidaturu Babiše a Bartoše na Ústecku. Já tu na rozdíl od nich žiju, mě sem strana účelově nepřesadila.“

Andrej Babiš se chce voličům ukázat jako silný lídr, který se nebojí. Může těžit z vysoké podpory, kterou mu skýtá silná pozice po minulých volbách. Hnutí získalo 37,55 % hlasů a do Sněmovny vyslalo sedm zástupců. Jeho bývalá firma Agrofert je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu, do jejího koncernu patří firmy se zaměřením na chemický průmysl.

Zdroj: Český rozhlas

Po oznámení lídra pro Ústecký kraj byl přesunut na druhý konec republiky ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten zaujme číslo jedna v Jihočeském kraji, volné místo ve Středočeském kraji zaujme ministr Karel Havlíček. Volby do Poslanecké sněmovny se konají 4. a 5. října. 

 

Autor: Jiří Šlaj