Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Senátor Čunek zakusil plavbu po jezeře Most. “Jednou bych se tu chtěl potápět”

22. 07. 2021

Zdroj fota: autor článku

Most – K nepoznání je kus země, kde dříve stála rypadla. Místo, kde byly ještě v nedávné minulosti patrné zásahy po těžbě hnědého uhlí, zahladila obrovská vodní plocha. Po rekultivaci už plní jinou funkci. S vybudovanou infrastrukturou tvoří ráz rekreační oblasti, která se těší i přes své mládí zájmu obyvatel z Mostu a jeho okolí. O tom se přesvědčil i senátor Jiří Čunek. 

Právě ten kontrast velké změny upoutal pozornost Jiřího Čunka, který se na jezero vypravil v rámci své návštěvy Ústeckého kraje. “Moc se mi tady líbilo,” prohlásil po návštěvě senátor. V lokalitě nebyl vsetínský patriot poprvé, ale mezi jeho návštěvami uplynulo hodně času. “Pamatuji, že to tady byla škaredá lokalita, která člověka spíš odpuzovala. Byl jsem tu naposledy jako malý kluk. Jak to vidím dnes, to už je minulostí,” rozpovídal se Jiří Čunek.  

Těžba na místě vodní plochy probíhala až do konce devadesátých let, hydrická rekultivace dala místu nový otisk a význam. “Teď je tady krásně. Navíc to poskytuje skvělou možnost, jak trávit volný čas pro místní lidi,” ocenil Čunek. Sám by se nebál podívat ani pod hladinu jezera, které svou maximální hloubkou dosahuje 75 metrů.  

“Takhle hezký projekt už dlouho neviděl a jako potápěč by se tam rád jednou vrátil a potopil,” vyjádřil se pochvalně senátor. Potápění není na jezeře ničím zapovězeným, ale je povoleno jen na vlastní nebezpečí.  

Vizitka jezera Most 

Jezero Most vzniklo zatopením hnědouhelného dolu Ležáky, kde se těžilo až do konce 90. let. Postupem času se z nevzhledné jámy proměnilo v nádherné jezero s průzračnou vodou. Město Most bere území jezera Most jako lokalitu, která má obrovský rozvojový potenciál. Společně s Palivovým kombinátem Ústí (PKÚ) chystá do budoucna další projekty, které napomohou k tomu, aby se do této lokality vrátil život. 

Zdroj: internetové stránky města Most 

Jezero Most v číslech 

Zatopená plocha: 309,09 ha 

Doba napouštění: 6 let 

Průhlednost vody: až 8 m 

Maximální hloubka: 75 m 

Maximální šířka: 1,9 km 

Maximální délka: 3 km 

Zdroj: internetové stránky města Most 

 

 

 

 

Autor: Jiří Šlaj