Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Sekání chapadel chobotnice ROP. Podpora zastupitelů pro Koudův pochybný projekt, škoda šla do milionů

27. 10. 2020

Ústecký kraj – Pamatujete si jméno Pavel Kouda? Náměstek hejtmanky Ústeckého kraje používal nátlak a výhružky jako denní chléb. Chtěl tím získat podporu pro své projekty. Vrchní soud v Praze ho uznal vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby a proces s dalšími spiklenci stále pokračuje. V kauze zmanipulovaných dotačních projektů ROP Severozápad čelí žalobě na dvacet obžalovaných. Kouda byl odsouzen hned v několika případech, soud mu vyměřil podmíněné tříleté odnětí svobody se sedmiletým zákazem čerpání národních a evropských dotací. Policii pomohla spolupráce úřednice Ireny Kotlanové.

Jméno náměstka hejtmanky Koudy figurovalo v několika dotačních projektech. První z nich se týkal propagace rekultivovaných a revitalizovaných území v Ústeckém kraji. Podle svědectví, které soud shledal jako opodstatněné a důvěryhodné, vyhrožoval Pavel Kouda Ireně Kotlanové v Městském divadle v Chomutově ztrátou zaměstnání, pokud u zmíněného projektu nenavýší bodové hodnocení. Pod nátlakem taktéž obžalovaná a podmínečně odsouzená Kotlanová svévolně změnila bodové hodnocení. Ani to ale nestačilo. Se zlou se projekt setkal na Ministerstvu financí pod vedením Miroslava Kalouska, kde byl kvůli netransparentnosti smeten ze stolu a se záporným stanoviskem k předložení Evropské komisi.

Pochybné schválení na kraji

O to překvapivější byl postup krajských politiků, který následoval o dva měsíce později. V červnu v roce 2012 schválilo krajské zastupitelstvo podpořit projekt v maximální výši do 24 milionu korun i přesto, že neuspěl se svou žádostí v Praze. Investice do projektu se ukázala jako ztrátová a Ústeckému kraji vznikla škoda. Vymáhat jí může po fyzických osobách občansko – právní cestou. O tom rozhodl v roce 2017 Vrchní soud v Praze. Podle kritika celého projektu bývalého manažera Úřadu regionální rady ROP Leo Steinera (KDU – ČSL) bylo rozhodnutí zastupitelstva Ústeckého kraje špatné a dluh budou muset uhradit daňoví poplatníci. Podle jeho mínění ovládl přidělování dotací politický kartel ODS a ČSSD. Možnost čerpání evropských peněz byla ve výši 19 miliard korun.

Kontroverzní Koudova role

Sociální demokrat Kouda figuroval v celé aféře na obou stranách barikády. Zní to paradoxně, ale z pozice své funkce náměstka vystupoval v roli žadatele o dotační titul a celý projekt intenzivně propagoval. Do střetu zájmu se dostal jako člen výboru ROP Severozápad, kde figuroval na straně poskytovatele a byl členem orgánu, který měl v kompetenci podílet se na hodnocení projektu. Měl právo uzavírat smlouvy s dodavateli jménem Ústeckého kraje. Tím pádem projekt jak předkládal, tak se účastnil jeho hodnocení, což lze považovat za bezprecedentní střet zájmů.

Machinace s Klínovcem

Druhé pravomocné odsouzení si vyslechl Kouda za další pohrůžky. Vzhledem k nespokojenosti s podporou jedenácti vybraných projektů navštívil vedoucí Územního odboru realizace programu ROP Irenu Kotlánovou v místě jejího bydliště v Mostě. Náměstek hejtmanky pohrozil, že si bude muset hledat nové místo, pokud mu nebude vyhověno. Jedenáct vybraných projektů mělo dostat zelenou a vylepšené bodové hodnocení, aby uspěly. Naopak jeden označený projekt měl jít z kola ven. Projekt, který se rozpočtem blížil dvěma stům miliónů a byl ovlivněn, byla modernizace a rozšíření Ski areálu Klínovec sever.

Pozastavený program

Evropská komise po zjištění ovlivňování projektů pozastavila vyplácení finančních prostředků ROP Severozápad až do uhrazení korekce. Ta byla vyměřena pro Ústecký kraj v hodnotě 598 miliónů korun. Na mimořádném zasedání krajského zastupitelstva bylo schváleno podílení se na uhrazení závazků, aby mohly být vypláceny náklady na již schválené projekty. Tehdejší hejtman Oldřich Bubeníček se vyjádřil, že Ústecký kraj odmítá odpovědnost za finanční opravu, ale je si vědom negativních důsledků pozastavení projektů ROP Severozápad a proto se kraj bude podílet na sanaci prostředků.

Trest pro Koudu

Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudu a dokázala mu zneužití pravomoci úřední osoby. Trumfem pro vyšetřování policie se stala vysoce postavená úřednice Irena Kotlanová, která se rozhodla spolupracovat. Popsala, jak se Pavlové Kouda a Markvart domáhali podpory pro projekty a jak celý mechanizmus fungoval. Běžně se falšovaly záznamy o losování. Kouda svou vinu popíral a uvedl, že se jedná o politicky motivovaný útok proti ČSSD. I podmínka je podle jeho slov trestem, se kterým nesouhlasí. Na protest proti rozsudku vystoupil z ČSSD a rezignoval na všechny funkce.

V dalším díle se podíváme na hlavního aktéra Pavla Kusnierze, který byl pravomocně odsouzen k odnětí svobody a pomohl rozkrýt chapadla chobotnice ROP Severozápad.

Autor: