Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Šéf ZOO je bez práce. Rada Končela napodruhé odvolala. Nástupce půjde do „lví klece“!

24. 11. 2020

Zdroj fota: koláž autora

Ústí n. L. – Pod ředitelem Romanem Končelem se židle houpala už při předchozím zasedání Rady města Ústí nad Labem. Ta jednala o jeho bytí a nebytí na základě doporučení zastupitelstva města. I přes komplikovanou situaci v příspěvkové organizaci města svou pozici dokázal uhájit. Vaz mu zlomilo až pondělní setkání radních, kteří ho z funkce odvolali. Kdo z politiků změnil názor na vedení ZOO?

Zoologická zahrada v Krásném Březně se se strastmi potýkala dlouhodobě a vedení čelilo časté kritice. Například audit, který si město nechalo zpracovat, odhalil více než stovku nedostatků. Ani to ale nebyl důvod, aby vedoucí pracovník musel skončit. „Radní se rozhodli podržet šéfa ZOO Ústí nad Labem i přesto, že na zasedání zastupitelstva 23 členů z 31 podpořilo Radě města jednat o jeho konci. „Doktorka Žákovská předložila bod jednání opřený o kontrolní zprávu magistrátu, která vcelku jasně ukazuje, že zásadním problémem ústecké zoo je v prvé řadě její management,“ napsali své stanovisko opoziční PRO! Ústí.

Na to reagoval člen UFO Jiří Madar. „Manažersky dle mě, je špatné odvolat ředitele, politické důvody nehodnotím. Když nemám kvalitní náhradu a jsme v procesu obhájení procesu EASA, tak je to dle mě špatně,“ napsal v diskuzi ústecký lékař. Příspěvková organizace alespoň obhájila licenci provozování na další dva roky. „Kontrolní komise posuzovala, zda ZOO splňuje velmi přísná kritéria v mnoha oblastech, které jsou definované Zákonem o zoologických zahradách. Zejména se jedná o adekvátní péči o zvířata a vhodné chovatelské prostřelí, vedení evidence zvířat, účast na ochranářských projektech in-situ, veterinární péči a vzdělávání veřejnosti k ochraně přírody,“ stojí v oficiálním prohlášení ZOO.

Špatný stav chovů

Kritika k nepříliš dobrému fungování organizace se týkala špatných jsou protokolů o kontrole, nezávislými oponenty vyvrácený generel současného ředitele, kauzy typu objednání právníka za peníze města na zpochybnění kontrolního protokolu zpracovaného magistrátem. Na nedostatečný stav upozornila i správa EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad), která provedla v krajské metropoli inspekci a pohrozila odebráním chovných programů.

Změna názoru

Pondělní jednání radních připravilo novou zápletku a kdo by čekal stejný postup při hlasování, musel být překvapen. Přítomní se většinově shodli na tom, že ve funkci ředitele skončí Roman Končel. Web Hlidacipes.org, který na celou situaci upozornil, se pustil do spekulací, kdo se vyjádřil jinak než posledně. Měl to být podle všeho Pavel Tošovský z ODS, který se přidal k radním z hnutí ANO. Domněnku o průběhu hlasování potvrdil webu Jiří Madar. „Pro odvolání Končela byli zástupci ANO a radní Tošovský z ODS, druhá členka ODS v radě Miroslava Lazarová se stejně jako radní Michal Ševcovic (Pro zdraví a sport) hlasování zdržela,“ prohlásil Madar, který upozornil na to, že se bude muset urychleně sejít koaliční partneři k jednání a vyjasnění celé situace.

Nový šéf ZOO bude mít pozici podobnou ministrovi zdravotnictví, který nastoupil v době pandemie koronaviru. Příspěvkové organizaci chybí peníze na investice a chovy jednotlivých zvířat jsou ve špatném stavu. Bude to tak připomínat nastupování do „lví klece“.

Autor: