Dnes

  • Čtvrtek 1. prosince 2022
  • Svátek má Iva

Schiller novým hejtmanem, Kulhánek neuvolněným náměstkem. „Slíbil jsem, že zůstanu i v Kadani.“

20. 10. 2020

Ústecko – Podpisem koaličních partnerů v pracovně Jana Schillera v Mostě byla stvrzena spolupráce a vybráni náměstci hejtmana. Nově budou jen tři a z toho jeden neuvolněný. Starosta Kadaně Jiří Kulhánek zůstane ve své dosavadní funkci, ale najde si k někoho k ruce. Jiří Řehák bude mít pravděpodobnost na starost regionální rozvoj, třetím náměstkem se stal varnsdorfský zastupitel Marian Čapek. Známe i jména radních.

Vládnoucí uskupení bude mít v zastupitelstvu většinu 29 hlasů z 55. Situace v Radě kraje je v neprospěch volebního vítěze. Hnutí ANO má pět radních, zbývajících šest křesel ostatní koaliční subjekty. Ze tří náměstků je neuvolněný Jiří Kulhánek. „V mé gesci budou sociální věci, vyloučené lokality a problematika spojená s migrací sociálně slabých do a uvnitř našeho kraje. Je to asi nejproblémovější oblast a kolegové byli rádi, že si to beru na sebe,“ prozradil kadaňský patriot. Jeho cílem je posunout otázku sociálně vyloučených lokalit do bodu, aby se stal život snesitelnější pro obě strany. „Bude to náročná práce a bude vyžadovat nasazení všech zastupitelů, včetně těch opozičních. Všichni jsme se v předvolebním klání zaklínali tím, jak to vše dáme do pořádku, tak teď budu místo řečí vyžadovat práci a součinnost,“ nebojí se odpovědnosti Kulhánek.

Humorista Řehák přestěhuje úřad

První věc, kterou chce nový náměstek Jiří Řehák ve funkci prosadit, je přestěhování úřadu do Banátu. To napsal s notnou dávkou humoru na svůj profil na sociální síti. I přes negativní reakce okolí na složení koalice nehází nový náměstek flintu do žita a pokusí se přesvědčit nevěřící, že změna bude ku prospěchu kraje. „U nás v kraji žádná koalice bez ANO a ODS postavit nedá. Po deseti letech v opozici mám teď jako náměstek hejtmana a radní pro regionální rozvoj šanci se Spojenci a koaličními partnery napravit zmar a stagnaci Ústeckého kraje v posledních letech,“ prozradil Spojenec pro kraj.

Co na to opozice?

Nabízí se spojení dvou programově si vyhovujících uskupeních STAN a Pirátů, kteří mohu vytvořit nejsilnější opoziční blok. „Takto složená koalice, obrazně řečeno z Babiše i Antibabiše bude velice náchylná k různým otřesům, ať už krajským, tak třeba i parlamentním,“ myslí si Filip Ušák z hnutí Starostů. Spojenci podle jeho názoru plní roli třetího malého do party. „Věřím, že Jiří Řehák s gescí kultury a památkové péče, bude garantem nápravy některých průšvihů z minulých let. tím myslím výběrová řízení na ředitele muzeí a galerií.

Stabilita koalice

Odhad náchylnosti pestré koalice k pádu se podle Pirátů dá jen těžko odhadovat. „Přesto koalice o 29 hlasech není nejstabilnější a je snadno obejitelná. V současné situaci bude třeba dohlížet na transparentní a efektivní hospodaření s krajskými prostředky, neboť krajský rozpočet bude postižen koronavirovou krizí,“ napsala redakci Naseustecko.cz Kateřina Stojanová. Mladá politička se nedomnívá, že by se teď koalice potřebovala opírat o hlasy SPD. „Může se to nabízet do budoucna,“ řekla Stojanová.

Složení Rady města je zatím neoficiální a mělo by mít následující podobu.

 

Autor: