Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

VÍME PRVNÍ: Schiller má svůj tým! Evropské fondy povede Čapek, sociální otázky Kulhánek

22. 10. 2020

Ústecko – Už je to černé na bílém. Koalice ANO, ODS a Spojenců pro kraj zveřejnila podrobnosti společné smlouvy. Podle ní bude vedení kraje operovat pouze se třemi náměstky oproti pěti z minulého volebního období. Strany se zavazují, že bez dohody předsedy klubů a hejtmana nevyvolají hlasování o odvolání kteréhokoliv člena Rady kraje.

Jednotlivé posty ve vedení kraje už jsou oficiální. Kraj povede z pozice hejtmana Jan Schiller z vládního hnutí ANO. „Přebírat kormidlo v této době je velice těžké, nevím bohužel mnoho informací o aktuálním stavu i když pan hejtman Bubeníček je velice vstřícný a komunikuje se mnou,“ ocenil přístup končícího politika Schiller. S podobnou tezí vystoupil i Jiří Kulhánek, který bude neuvolněným náměstkem pro oblast sociálních věci, bezpečnosti a sociálně vyloučených lokalit. „Je nesnadná doba, pandemie koronaviru, poloprázdná pokladna kraje, půjčky za několik miliard, problémy ve zdravotnictví a v sociální oblasti, předražená a vysoce ztrátová autobusová doprava. To není zrovna ideální startovací čára, ale musíme se s tím poprat a odevzdat za čtyři roky kraj v lepším stavu, než ve stavu, v jakém jej dostáváme nyní do správy,“ nebylo do zpěvu starostovi Kadaně.

 

Menšina v Radě kraje

Dohromady se o jedenáct postů podělily koaliční partneři následujícím způsobem. Pět křesel obsadilo hnutí ANO, čtyři ODS a dva Spojenci pro kraj. Budou mít ve své správě oblast strategie přípravy a realizaci projektů. Jmenovitě povede segment Marian Čapek, čtyřicetiletý varnsdorfský podnikatel a zastupitel. Do jeho kompetencí patří i veledůležitá oblast evropských fondů. Například často skloňovaný Fond spravedlivé transformace. Třetím náměstkem se stal Spojenec Jiří Řehák. Ten bude mít na starosti kulturu, památkovou péči, regionální rozvoj a cestovní ruch. „Vyjednávací postup a dopracování se k podpisu koaliční smlouvy byl velice klidný, vstřícný ze všech stran a opravdu férový,“ ocenil nástupce Oldřicha Bubeníčka.

ČTĚTE TAKÉ
Jednokolový senátor Linhart rád značkuje. Splavnění Labe u Děčína si umí představit

Brzda v setkání

V souvislosti s ustanovujícím krajským zastupitelstvem se nejčastěji skloňuje termín do 5. listopadu. Překážkou k rychlejšímu postupu jsou podané tři žaloby ke krajskému soudu v Ústí nad Labem na průběh voleb. Na co si bude muset dát nové vedení kraje pozor? „Pohlídat si budeme muset všechno, není zatím nic na co bych narazil a bylo to dle mých představ. Kdy bude svoláno ustanovující zastupitelstvo ještě nevím, jsou dány žaloby na neplatnost voleb a až po jejich vyřešení může stávající hejtman zastupitelstvo svolat,“ uzavřel Schiller.

Pro přehled uvádíme i členy Rady kraje, výbory a jejich případné obsazení.

Autor: