Dnes

  • Pátek 16. dubna 2021
  • Svátek má Irena

Schiller chce požádat o nouzový stav. S hejtmany se bude jednat!

13. 02. 2021

zdroj fota: Krajský úřad

Dalo se to tušit. Ve čtvrtek Sněmovna, i přes apel vlády, neprodloužila nouzový stav. Ten by tedy měl skončit v neděli a nyní se horlivě řeší, jak se dál bude v rámci koronavirové pandemie postupovat. Do hry nyní vstupují také hejtmani. Jan Schiller (ANO), hejtman Ústeckého kraje v pátek uvedl, že hejtmani požádají o prodloužení nouzového stavu. Situace mezi hejtmany ale ovšem není jednotná.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) ale v pátek řekl, že hejtmani vládu požádají o prodloužení nouzového stavu. Pochopitelně nejaktivněji v rámci obnovení nouzového stavu se  projevili ti, kteří stranicky patří do vládního tábora.

První se ozval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z ANO, připojili se jeho straničtí kolegové z Ústeckého kraje Jan Schiller a Zlínského Radim Holiš. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD je také pro obnovení nouzového stavu. Současně také nevyloučil možnost, že by se kraje řídily zákonem o ochraně zdraví.

Nicméně názorová situace napříč republikou není stejná. Například Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu se středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) nebudou zatím požadovat, aby vláda vyhlásila nový stav nouze. Zdrženlivý je také královéhradecký hejtman Martin Červíček (ODS). Další pak vyčkávají.

Například podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) bude rozhodující jednání s vládou. „Musíme se jich zeptat, co mají nachystané oni. Drží karty v rukou a budou vyhlašovat nejpodstatnější opatření. My zatím nevíme, jaký je plán B. Dosud se jednalo o tom, zda se nouzový stav prodlouží. A nikdo neměl na stole položený plán B a my ho chceme slyšet,” uvedl podle serveru iDnes.cz Grolich.

Stranická příslušnost hraje prim

V přístupu krajů hraje pochopitelně roli stranickost. Nouzovému stavu tedy příliš neholdují například aktuálně nejhůře postižené regiony Královéhradeckého a Karlovarského kraje, jejichž některé okresy přitom kvůli vysoké rizikovosti musely být uzavřeny.

ČTĚTE TAKÉ
Dozvuky přetřesů v KZ: Koordinátor očkování rezignoval. Opozice navrhla odvolání odvolání hejtmana

Babiš pak uvedl, že se chce s hejtmany dohodnout nejpozději do neděle dopoledne. Podle něj jsou na stole pádné argumenty, a to zhoršení epidemiologické situace zhruba o 30 procent, což jinými slovy znamená potřebu dalších tisíc lůžek na JIP.

Autor: ps