Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Schiller chce povolat mediky. Situace v nemocnicích je vážná!

11. 01. 2021

zdroj foto: pixabay.com, fcb Schiller

Ústí kraj – Protiepidemická situace se výrazně vyostřuje napříč Českou republikou a Ústecký kraj není výjimkou. Jednotky intenzivní péče (JIP) nemocnic v Ústeckém kraji jsou pacienty s covid-19 zaplněné z 90 procent. Malé špitály jsou pak na hraně kapacity. Hejtman Jan Schiller (ANO) vyzývá mediky a chce od státu, aby pracovní povinnost medikům a studentům zdravotnických škol nařídil. Jinak hodlá zasáhnout z pozice hejtmana.

Schiller je odhodlaný jednat případně i z úrovně kraje. „Vyčkáme, zda se k tomu ústřední orgány postaví kladně. Pokud ne, jsem připravený nařídit pracovní povinnost z úrovně kraje, pokud nenajdeme optimálnější řešení. Situaci je potřeba zvládnout. Zdravotnický personál je dlouhodobě přetížený a nutně potřebuje pomoc žáků, studentů i mediků,“ řekl Jan Schiller podle iDnes.cz

JIP se dostává na své maximum. Aktuálně je v kraji hospitalizováno 94 lidí, z nich 46 potřebuje umělou plicní ventilaci, jeden pacient mimotělní oběh krve. Pozitivní je, že léku Remdesivir mají lékaři dostatek.  Podle odborníků ale na vrcholu ještě nejsme, ten prý přijde tento nebo příští týden.

Nejen lůžka, chybí i personál

Nejen lůžka, ale také zdravotníci, je to co nemocnice postrádají. „Jsou to čísla, která již ovlivňují provoz nemocnic,“ přiblížil podle serveru iDnes.cz Josef Škola, primář z ústecké Masarykovy nemocnice, který je také krajským koordinátorem intenzivní péče během pandemie s tím, že pomoc studentů nutně potřebují.

Lékař je ve svých predikcích spíše opatrný.  „Osobně se domnívám, že na vrcholu budou ve druhé polovině ledna a bude velký problém to zvládnout. Nemocnice budou muset využít všechny své kapacity,“  neskrývá se obavy Škola.

Hodně nakažených už před svátky

Dle hygienické stanice hodně nakažených bylo překvapivě odhaleno již před Vánoci. „Na antigenní testy zdarma přišla řada lidí ne kvůli tomu, že někam jeli, ale že měli potíže a ordinace jejich praktických lékařů byly zavřené. A jejich test byl pozitivní,“ sdělila ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

Krajská zdravotní (KZ) v této kritické situaci také nezahálí a před koncem roku navýšila pro pacienty s covidem jak standardní, tak intenzivní lůžka. Jejich potřeba je dnes veliká.  „Nemocní jsou převážně senioři a je to velmi náročné, protože musíme velmi rychle pacienty propouštět a „obrat“ na lůžkách je velmi vysoký. Zatížení personálu je obrovské. A trošku s obavami hledíme na další dny,“ nastínil tíživou situaci primář infekčního oddělení v ústecké Masarykově nemocnici Pavel Dlouhý s tím, že se snaží také povolávat studenty a brzy nastoupí i šedesát vojáků.

Podle něj je zásadní se v rámci očkování zaměřit na seniory, protože ti pak plní nemocnice a umírají. „Čelíme obrovskému tlaku, abychom očkovali učitelky mateřských škol a strážníky. To jsou kategorie, které musí počkat,“ dodal pro iDnes.cz Dlouhý.

Minulý týden jen od pondělí do čtvrtka v kraji zemřelo 31 a onemocnělo 3 760 lidí. Počty jsou stále velmi vysoké.

Autor: ps