Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Schiller chce být hejtmanem. Jednání vede s ODS a STAN

04. 10. 2020

Ústí n. L. – Vítěz voleb, hnutí ANO chce být u rozhodování. Po minulém prvenství a poroučení se do opozice už si nechtějí další šanci nechat uniknout. Pro Českou televizi ve volebním studiu prohlásil lídr kandidátky Jan Schiller, že bude usilovat o místo hejtmana. Nabízejí se dvě možnosti, které připadají v úvahu. První test možného spojenectví je koalice ANO, ODS a STAN. Druhá je koalice pěti stran a vynechání ANO.

A plán na koalici dostal reálné základy. „Už jsme se dohodli i na jedné personálii, a sice že já bych byl hejtmanem. Ostatní s tím neměli vůbec žádný problém,“ řekl pro IDNES.cz. Až do úterý bylo vyhlášeno embargo a jednání proběhne jen v rámci tří stran.

Dohoda=většina

Pokud se ANO, ODS a STAN dohodnou, budou mít většinu a mohou naplňovat volební program. Ale ještě je k tomu daleko a vývoj situace bude záležet na společné dohodě. „Rozdali domácí úkoly týkající se nejen nejrůznějších agend v rámci kraje a budeme jednat dál,“ prozradil lídr STAN Filip Ušák.

Konec vlády levice

Jestli je někdo páté kolo u vozu, jsou to levicové strany. Úplnou porážku zaznamenala ČSSD, která se dostala lehce přes tři procenta. Straně nepomohla ani přítomnost Jiřího Paroubka ve volebním týmu. „Udělali jsme maximum, vzal jsem si dva týdny dovolenou, ale nestačilo to,“ prohlásil v telefonickém rozhovoru Jaroslav Krákora. Ani komunisté nemohou být spokojení. Po konci Oldřicha Bubeníčka nedokázala strana oslovit voliče a bude v opozici.

Autor: