Dnes

  • Středa 25. ledna 2023
  • Svátek má Miloš

Šachy jsou sport pro všechny. „Dětí máme dost, chybí trenéři,“ řekl předseda Spartaku Ústí Pavel Chrz

16. 03. 2022

zdroj fota: Pavel Chrz

Ústí nad Labem – Královská hra šachy v Ústí nad Labem má dlouholetou tradici a dostatek zájemců. Těm se od svých devatenácti let věnuje trenér, hráč a předseda Spartaku Ústí Pavel Chrz, který přiblížil krásu hry, kterou lze hrát do vysokého věku.

Proč jsou šachy považované za královskou hru?

Šachy se hrály na královských dvorech, hráli je samozřejmě i králové. Legenda vypráví o učenci, co je vymyslel pro svého krále, aby po jejich pochopení dokázal lépe vést skutečný boj s vojskem. Ve skutečnosti přišly šachy do Evropy v 7. až 9. století z Indie a Číny. Když pomineme šachové hodiny, pravidla na samotné šachovnici jsou neměnná již téměř pět set let. Již 136 let se hrají oficiální zápasy o mistra světa.

V čem je její kouzlo šachové hry?

Ve strategii hry, kráse kombinací, umění vymýšlet nejlepší postupy, psychologii hry, metodice tréninku, ba i soutěžním zápolení, jako v každém jiném sportu. Skvělou možností je uchování velmi starých partií, sto a více let zpět (nejstarší z 14. století), ze kterých je možnost se stále učit. Například ústecká knihovna má čtyři desítky šachových knih, z 16. až 19. století.  

Proč by ji měly hrát děti v dnešní době?

Je to smysluplné naplnění volného času, poznávání nových kamarádů, vrstevníků v oddíle i napříč kluby při turnajích či tréninkových kempech a soustředěních. Pro ty, co to berou šachy více soutěžně, přináší nejen radost ze hry, ale i systematickým tréninkem trvalý výkonnostní vzestup.

Šachům se věnujete dlouhou dobu.  Co jste s nimi prožil?

To by bylo na velmi dlouhý článek. Uvedu alespoň dva příklady. Nejdále jsem byl po dobu šestnácti dnů v roli trenéra na mistrovství světa mládeže. Konalo se u Jihočínského moře, na 9. rovnoběžce ve vietnamském městě Vung Tau v roce 2008. A pak jsem zažil 39 z 45 ročníků našich oblíbených dvoutýdenních sportovně – šachových soustředěních.

V Ústí nad Labem jste nepřehlédnutelnou tváří šachů, co vás u nich drží?

Vzhledem k tomu, že se od svých devatenácti let věnuji tréninku mládeže, tak je to zájem žáků a mládeže. Už ani neděláme nábory, další děti přijdou samy. Větším problémem je nedostatek trenérů.

Jak se díváte na dilema, zda jsou šachy sportem?

Šachy se řadí mezi sporty. Například v metodice tréninku mají všechny sporty mnoho společného. Je pro ně charakteristický společný podtext metodiky, didaktiky tréninku je zřetelný i při studiu na trenérské škole FTVS UK v Praze, licence A, kde jsou trenéři a trenérky mnoha různorodých sportů, např. tenisu, boxu, akvabel, šachu a jiných. Tuto školu jsem absolvoval v devadesátých letech.

Jak se daří šachům v Ústí nad Labem?

Věnujeme hlavně mládeži. Hrajeme extraligu mládeže, béčko hraje ligu mládeže a nejúspěšnější žáci jezdí na finálová mistrovství republiky, ba se občas probojují i na mezinárodní mistrovství. V dospělých se někdy hraje druhá liga, někdy kraj na výkonností úrovni. Mládež, což v šachu lze, zapojujeme od „E“ týmu nejnižší třídy do soutěží dospělých.

Autor: Jan Blažek