Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

S kaplí to klaplo. Odborníci v Ústí zachránili společnými silami zachránili historický objekt

23. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora (Muzeum města Ústí nad Labem)

Krásné Březno – Demolice a ničení historických budov je v krajské metropoli obvyklejším způsobem, jak se vypořádat s chátrajícími objekty, které už neslouží svému účelu. Kromě ničení objektů spjatých s industriální tradicí a největší slávou města, musela řada domů ustoupit i těžbě hnědého uhlí v Chabařovické pánvi. Případ kaple na krásnobřezenském hřbitově je příkladem opačným, stavbu z roku 1903 se podařilo zachránit a navléct ji nový kabát.

Kaple v Krásném Březně už to měla spočítané a měla následovat řadu dalších takových historických odkazů z počátku 20. století. Naštěstí se našla odborná i politická vůle něco takového nedopustit. Své síly spojili Martin Krsek a Lucie Radová, kteří zastupovali místní muzeum a Národní památkový ústav. Podařilo se jim zachovat historickou hodnotu kaple, která sloužila jako pohřební hala. „V hlavní lodi byly vystavovány ostatky zesnulých, aby se s nimi mohli příbuzní rozloučit. V bočních prostorách byla pitevna, márnice, oblékárna zesnulých a sklad pro hrobníka,“ uvádí na svých webových stránkách muzeum města Ústí nad Labem.

Nová střecha

Kapli navrhl stavitel Julius Hauser a až do 50. let 20. století plnila svůj účel. Bezmála padesát let slávy vystřídal úpadek a stavba postupně chátrala. V roce 2008 už měla kaple podepsaný rozsudek smrti, město rozhodlo o její demolici. Proti tomu se postavila odborná veřejnost a po nátlaku na město se jim podařilo černý scénář odvrátit. V roce 2009 bylo částečně obnoveno zastřešení kaple. Tím začal příběh obnovy hřbitovní kaple se šťastným koncem.

Kus práce

Po návrhu na rekonstrukci z roku 2017 se mohlo začít opravovat. Výčet prací je podobný telefonnímu seznamu, předělat nebo opravit se muselo skoro všechno. „Kompletní rekonstrukce zahrnovala demontáž krovu, hydroizolací a zbourání komínů nad rovinu střechy, montáž nového krovu nad hlavní lodí, výměnu střešní krytiny včetně oplechování, opravu a zhotovení nových omítek včetně štukatérských prvků,“ uvedli pracovníci muzea. Dále ještě došlo k vybourání zbytků původních podlah, vybudování nové podkladní vrstvy podlah včetně nové hydroizolace a pokračovat bychom mohli dále. Podstatným prvek jsou ozdobné dveře a přizpůsobení podmínkám 21. století. „V boční lodi je zřízena malá kuchyňka se sociálním zázemím. Provedeny byly taktéž nové rozvody všech inženýrských sítí v celém areálu pohřebiště,“ končí zpráva o záchraně kaple.

ČTĚTE TAKÉ
Přijdou v těžké době o práci? Zdravotní ústav v Ústí má po novele zákona ukončit svou činnost

Poděkování potřebným

Na záchraně se nepodíleli jen odborníci, ale akci podpořilo i vedení města v osobě primátora Petra Nedvědického a jeho náměstkyně Věry Nechybové. „Zasadili se nejen o plnou finanční podporu, ale rovněž se o akci celou dobu aktivně zajímali. Dále děkujeme starostce městského obvodu Neštěmice paní Yvetě Tomkové,“ vydalo prohlášení Muzeum města Ústí nad Labem.

Autor: