Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Rychlovka: aktivisté požadují konec uhlí, obsadily rypadla, práce stojí!

10. 06. 2021

zdroj fota: ilustační snímek (pixabay.com)

Teplice – Práce v uhelných dolech Bílina a Nástup-Tušimice musely být zastaveny. Důvodem je skupina aktivistů, která obsadila dvě skrývková rypadla. Požadují rychlý a spravedlivý konec uhlí. „S každým dalším dnem vypouštíme do atmosféry stále více skleníkových plynů, které budou klima ohřívat po mnoho desetiletí,“ uvedly pro ČTK aktivisté.

Aktivisté ve dvou dolech na severu Čech narušily běžný provoz. Severočeské doly, kterým velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce. Na místě celou situaci monitoruje policie ČR. Protestujícím se nelíbí, jak rychle by mělo probíhat utlumení těžby a požadují ho okamžitě. Podle zdrojů z ČTK se aktivistky vyjádřily, že každým dnem, kdy se uhlí těží, uniká příležitost lidem v uhelných regionech zajistit důstojnou budoucnost.

Skupina aktivistů obsadila rypadla v ranních hodinách. Přesněji se jedná o uhelný důl Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Protestující obsadily stroje těžící písky a jíly. „Rypadla jsou na prvním řezu, jsou v podstatě nejblíž nebo nejvýš v dole,“ uvedl pro ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Dodal, že kromě policie ohlásila společnost obsazení rypadel i Českému báňskému úřadu a teď čeká na další instrukce.

Znečišťovatel Počerady

V oblastech těžby se protesty periodicky opakují. Naposledy to bylo proti elektrárně Počerady na Lounsku. Ekologičtí aktivisté vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu.

Požadavky shrnuli do čtyř bodů. Rychlé ukončení těžby a spalování uhlí. Dále pak co nejrychlejší ukončení provozu elektrárny Počerady, spravedlivou transformaci uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v Evropské unii do roku 2030.

Autor: Jiří Šlaj