Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Růžička ukázal fotku hořících Vrbětic a přidal expertízu: Bez GRU to nešlo, mluvčí Kremlu je husa

29. 04. 2021

Zdroj fota: koláž autora (archiv Pavla Růžičky)

Ústecký kraj – Nevydržel sedět a mlčet. Řeč je o poslanci Pavlovi Růžičkovi, který se veřejně vyjádřil o kauze ve Vrběticích. Nejvíce ho žralo, že se o explozích říkají nepravdy a vymyšlené argumenty, které jsou z jeho pohledu zcestné a nezakládají se na pravdivých faktech.

Poslanec Pavel Růžička vypíchl ve svém příspěvku hned několik podstatných bodů. V prvé řadě se zastal práce bezpečnostních organizací, které jsou s Vrběticemi spjaté. A připomněl i reakci na ruské straně, která připomínala šlápnutí do vosího hnízda a nepřátelské útoky na českou stranu.

O čem Pavel Růžička hovořil nejvíce?

Vysvětloval jednotlivé kroky hasičského sboru, který na místě zasahoval. „Po příjezdu hasičského záchranného sboru ČR na místo se nešlo do budovy dělat průzkum. Velitel je zodpovědný,“ uvedl na vysvětlenou poslanec za hnutí ANO.

Trhavina do batohu, znalec jen na papíře

Podle Růžičky se do skladu musela trhavina nějakým způsobem dostat. „Pokud řekne soudní znalec, že to tak není, tak to nemůže být soudní znalec,“ uvedl doslovně.

Jak složité by bylo výbuch provést, o tom má poslanec jasno. „V Iráku to zvládali sestrojit patnáctiletí chlapci. Takže vše se vejde do batohu neboli zavazadla a k této akci stačí mít iniciátor, rozbušku, kousek drátu a časovač,“ vyjmenoval potřebné vybavení pro explozi.

Druhá exploze následovala s odstupem čtyřiceti dnů. Nepomohla tomu zabránit ani prohlídka pyrotechnik, který vzhledem k časové tísni nekoukal do všech míst. „Znamená to, že výbušný systém byl schován někde v zapečetěné, zapáskované bedně, kam se pyrotechnik nekoukal,“ prohlásil Růžička.

Analýza fotografie

Jako jeden ze stěžejních bodů nabízí Pavel Růžička popis inkriminované fotografie a její následný rozbor.

 

Zdroj fota: Pavel Růžička

„U prvního výbuchu se jedná o explozivní hoření, touto deflagrací došlo nejspíše k usmrcení dvou zaměstnanců, zda otevřeli bednu a našli nástražný výbušný systém,“ uvedl poslanec Růžička. Podle jeho vyjádření jsou na fotografii jasně vidět fragmenty výbuchu mimo budovu několik ohnisek s jasným plamenem, včetně několika ohnisek uvnitř budovy.

ČTĚTE TAKÉ
Feri po skandálu rezignoval. "Mám tři dcery, jsi neskutečné prase," vzkázal ústecký poslanec Růžička

Operace agentů na českém území?

„To, že GRU měla v ČR komplice, je jasná věc, nad tím se nemusí vůbec spekulovat,“ neváhal zaujmout jasné stanovisko a pochválil i práci zpravodajských služeb. „BIS a ostatní zpravodajské služby odvedly skvělou práci, vše mají jasně zadokumentované a věřím, že NCOZ tento případ dotáhne do konce,“ doplnil Růžička.

Podle reakce na ruské straně se zdá, že jsou zpravodajci velmi dobře informováni a jejich práce mířila na citlivá místa. „Pana plukovníka Koudelky si nesmírně vážím a všichni určitě sledujete, jak jsou ruské tajné služby naštvané, což jasně dokazuje, že se BIS trefila do černého. Tisková mluvčí Ministerstva zahraničí Ruské federace je neskutečná husa,“ ukončil své povídání o Vrběticích.

Autor: