Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Růst cen bytů nekončí. Nejvíce si lidé připlatí v Ústí nad Labem

09. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústí n. L. – Se srovnáním cen bytů přišla společnost FérMakléři.cz. Výsledky analýzy ukázaly na další cen bytů v České republice. Ten není rovnoměrný na celém území, ale výrazně se regionálně liší. Nejmenší nárůst zaznamenalo hlavní město Praha, naopak největší skok v cenách směrem vzhůru vykázaly Ústí nad Labem a Ostrava. Ceny bytů vzrostly v transformačních regionech za první čtvrtletí o zhruba 40 procent. Jednou z hlavních příčin vysokých cen je podle odborníků nízká nabídka. 

Společnost Férmakléři.cz ve své práci srovnávala osm největších měst v České republice. Údaje se nepodařilo získat z Liberce. Není překvapením, že nejvíce stojí průměrně metr čtvereční v Praze. Cena se vyšplhala už na 113 korun, naopak nejlevnější byty jsou stále v Ústí nad Labem, kde je uváděna průměrná cena jen 31 korun za metr čtvereční.

„Ze setrvalého růstu cen nemovitostí je patrné, že pandemie kolem covid-19 na realitním trhu mnoho nezměnila. Hypotéky jsou dostupné a lidé nepřicházejí o práci, což vede k tomu, že byty dál zdražují. V Ústí nad Labem je potenciál růstu značný také proto, že ceny bytů jsou značně pod průměrem ostatních velkých měst,“ uvedl jednatel FérMakléři pro ČTK Jan Boruta.

Nejrychlejší tempo růstu cen zaznamenalo Ústí nad Labem, kde stouply ceny o 40 %. Na druhém místě je druhý transformační kraj – Ostravě, kde byl růst srovnatelný s Ústím. Následuje Hradci Králové, Brno. Na opačném straně sestaveného žebříčku je Praha a Plzeň. Ústí nad Labem jde k duhu fakt, že je napojen dálniční sítí na Prahu a Drážďany. Navíc se chystá modernizace železniční sítě, která by zkrátila cestu do hlavního města o polovinu.

Jiná je situace na jihu Moravy. “V Brně je po bytech v osobním vlastnictví stále vysoká poptávka. Jednoduše je jich nedostatek, přitom město generuje poměrně vysoké platy. Na jihu Moravy sídlí značné množství perspektivních firem, například v oblasti IT, kde jsou platy vysoké a lidé z těchto oborů si tak mohou hypotéky dovolit,“ doplnil Boruta.

Po Praze byly nejdražší byty v Brně s průměrnou cenou 90 korun za metr čtvereční.

Autor: Jiří Šlaj