Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Rozhovor: Kdo může za úpadek ČSSD? Paroubek se nadechl a řekl nám jedno jméno

26. 09. 2020

Ústí n. L. – Ačkoliv před časem ČSSD sám opustil, zůstal jí bývalý předseda strany Jiří Paroubek nápomocen. Při volebním mítinku strany před hotelem Bohemia v Ústí nad Labem přijel jako poradce, sám oslovoval lidi a poskytl redakci Naseustecko.cz obsáhlý rozhovor.

Jak si předvolební mítink v Ústí pochvalujete?

Velmi dobře, byli jsme v Ústí na několika místech v okolí supermarketů. Rozdávali jsme materiály, takže to bylo úspěšné.

Jaké byli reakce lidí?

Překvapivě pozitivní.

Co říkáte na kontaktní kampaň, jak se Vám zamlouvá?

Pro mě to není nic nového. První takovou kampaň jsem dělal v roce 1990. Doporučil jsem ČSSD, aby se zaměřili na kontakt s voličem. To většina stran odmítá nebo to dělat nechce. Teď mají i záminku v podobě koronaviru. Myslím si, že lidé musí kandidáty vidět. Já osobně nejsem na kandidátce, ale přijel jsem je podpořit.

Jaká je přesně Vaše role v kampani ČSSD?

Role je jasná, chci podpořit Sociální demokracii v situaci, kdy na tom není úplně dobře. Když na tom bylo v mých časech výborně a lámala třicetiprocentní hranice, tak bylo jednoduché voliče oslovit. Bude jezdit každý den po celou dobu kampani do každého okresu.

Čím je způsoben úpadek Sociální demokracie?

Sobotka. Nové vedení už se snaží o jinou politiku a doufám, že budou úspěšní. Tohle beru jako takový odrazový můstek k tomu, co bude za rok. To se budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Teď se klepeme, abychom se v krajích dostali přes pět procent.

Co byste povařoval za úspěch ve volbách?

Kdyby byla ČSSD zastoupena ve všech krajích v zastupitelstvech. Aby se podílela na rozhodování v krajích. Ať je to, jak chce, při všech chybách Sobotkova vedení, je potřeba vidět, že lidé v krajích mají nějaké zkušenosti a byla by škoda to zahodit.

ČTĚTE TAKÉ
Bolístky kraje živě: Ústečtí kandidáti na hejtmana kritizovali v ČT Maláčovou

Co říkáte rozkolu při sestavování kandidátky?

Vedení strany v kraji, které dostalo volební preference na dvě procenta bylo potřeba vyměnit. Předseda Hamáček musel zakročit, je to přirozené. Já bych to udělal ještě dřív. Měli ještě trpělivost. Lidé, kteří nejsou schopni získat důvěru lidí, by měli být soudní a odejít sami. Mohli by se zabývat třeba chytáním ryb či motýlů.

Máte vy politické ambice?

Já to neřeším. To, že jsem se Sociální demokracií je všem jasné. Teď potřebují podpořit. Jestli budu členem nebo nikoliv, není důležité.

Zmínil jste volby do Poslanecké sněmovny. Ani tam nepokukujete po mandátu?

Podívejte, záleží na členech a na mém zdraví. Teď mám pocit, že jsem straně pomohl v programových věcech. Konkrétně v kampani na Ústecku a při přípravě kandidátů při televizní debatě. Já nikomu nic nevnucuji, pokud si někdo myslí, že to zvládne sám, tak klidně.

Máte pocit či vám v Ústeckém kraji naslouchají?

Určitě ano. Část vedení, předseda Hamáček a paní Maláčová. S těmi lidmi já rád spolupracuji, když to chtějí.

Autor: