Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Rozhodnuto: Krajská zdravotní přijala pod křídla nejztrátovější nemocnici v kraji

25. 06. 2021

zdroj fota: pixabay.com

Ústecký kraj – Poslední zasedání Ústeckého krajského zastupitelstva přineslo důležitý podpisový akt. Nejzadluženější nemocnice v kraji – Lužická v Rumburku se přidala do sítě nemocnic, které spadají pod správu Krajské zdravotní. S prvním červencem se zdravotnické zařízení ve Šluknovském výběžku stane odloučeným pracovištěm Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Mezi poslední přírůstky do Krajské zdravotní patří od 1. dubna nemocnice v Litoměřicích. Po zdárném vyřešení peripetií se zachováním dotačních titulů a finančních prostředků z nich plynoucí se Litoměřice staly šestou nemocnicí. Již dříve pod Krajskou zdravotní spadala ústecká nemocnice, teplická, děčínská, mostecká a chomutovská.

Nově se k nim přidá již sedmé zařízení poskytující zdravotní péči. Bude tak završen klíčový bod transformace této nemocnice do systému krajské zdravotní péče začleněním do sítě největšího poskytovatele zdravotních služeb v Ústeckém kraji. Jádro celé transakce spočívá v podpisu smlouvy o koupi nemovitých věcí a smlouvy o koupi závodu. Tím je zdárně ukončen proces transformace Lužické nemocnice v Rumburku ze správy Krajské majetkové pod správu Krajské zdravotní. Nemocnice má získat výhledově větší investiční možnosti a dostat se do stabilnější pozice.

„Již před podzimními krajskými volbami jsem jasně deklaroval, že je mým zájmem co nejdříve začlenit Lužickou nemocnici v Rumburku pod Krajskou zdravotní. Intenzivně jsme se tomu věnovali a jsem rád, že nyní se to povedlo,“ uvedl po podpisu hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Jak sám ještě doplnil, jedná se pro obyvatele Šluknovského výběžku o dobrou zprávu z několika důvodů. „Bude zaručen stabilní provoz rumburské nemocnice a její budoucí rozvoj. Dostupná a kvalitní zdravotní péče pro obyvatele kraje i tohoto regionu je pro vedení kraje jednou z hlavních priorit,“ řekl Schiller.

Spokojen s transformačním procesem byl i radní Tomáš Rieger. „Lužická nemocnice v Rumburku je však klasické zdravotnické zařízení, které by logicky mělo být řízeno v rámci sítě největšího poskytovatele zdravotních služeb v regionu,“ prohlásil k danému tématu. Nový předseda představenstva Krajské zdravotní Ondřej Štěrba ocenil, že se vstupem Lužické nemocnice dojde k uvolnění zatížené nemocnice v Děčíně. „Věříme, že se postupem času, jak se nám bude dařit nemocnici rekonstruovat, uleví naší nemocnici v Děčíně, která z části péči o obyvatele výběžku zvláště v oborech jako je chirurgie nebo interna převzala. Uděláme vše dostupné pro to, aby se nemocnici povedlo pozvednout v co nejkratší možné době,“ pronesl Štěrba.

Autor: Jiří Šlaj